Przyczyny raka tarczycy. Co zwiększa ryzyko zachorowania?
Rak tarczycy nie wybiera, może dotknąć każdego. Choć nie istnieje jedna, konkretna przyczyna zachorowania na raka tarczycy, to wyróżnia się kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka w obrębie tego gruczołu. Do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się m.in. nieodpowiednią podaż jodu - zbyt dużą lub zbyt małą.

Rak tarczycy nie jest częstym nowotworem, stanowi zaledwie 1 proc. wszystkim nowotworów złośliwych. Wywodzi się najczęściej z komórek pęcherzykowych tarczycy, które ulegają niekontrolowanemu wzrostowi. Rzadziej rak tarczycy rozwija się z komórek C (komórek okołopęcherzykowych) wytwarzających kalcytoninę, jest to agresywny rak rdzeniasty tarczycy.
Nie każda zmiana pojawiająca się w obrębie tarczycy to rak. Szacuje się, że tylko ok. 5 proc. guzków tarczycy to nowotwory złośliwe. Komórki tych guzków mają zdolność oddzielania się od tarczycy i przemieszczania się do innych organów, gdzie ulegają wzrostowi.
Jakie są przyczyny raka tarczycy?
Na raka tarczycy może zachorować każdy. Choć największą liczbę zachorowań stwierdza się u osób powyżej 40. roku życia, to złośliwy nowotwór tarczycy może zaatakować każdego. W większości przypadków podobnie jak w innych nowotworach, dokładny, jednoznaczny czynnik inicjujący rozwój raka tarczycy jest nieznany. Wyróżnia się jednak kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka tarczycy.
Czynniki predysponujące do rozwoju raka tarczycy:
Narażenie na promieniowanie jonizujące podczas pracy lub radioterapia okolicy szyi w dzieciństwie.
Płeć: kobiety chorują nawet cztery razy częściej niż mężczyźni.
Wiek: na raka tarczycy można zachorować w każdym wieku, natomiast najwięcej zachorowań obserwuje się między 40. a 50. rokiem życia.
Zaburzenie gospodarki jodu: zarówno zbyt niska, jaki za wysoka dawka tego pierwiastka, może przyczynić się do rozwoju raka tarczycy. Zaobserwowano również, że rak pęcherzykowy występuje częściej na obszarach niedoboru jodu, natomiast na obszarach o dobrym zaopatrzeniu w jod przeważa rak brodawkowaty.
Czynniki genetyczne, szczególnie w przypadku raka pęcherzykowego i brodawkowatego występowanie raka tarczycy w rodzinie zwiększa ryzyko jego rozwoju około 4-krotnie, a nawet 25 proc. przypadków raka rdzeniastego to nowotwory dziedziczne.