Pierwsze, wczesne objawy białaczki. Na co zwrócić uwagę?
Silne zmęczenie, osłabienie, gorączki i ''niekończące się przeziębienie'' mogą być objawem nowotworu krwi. Białaczka na wczesnym etapie rozwoju bywa mylona z infekcją, bo pierwsze objawy białaczki przypominają chorobą wirusową. Jak rozpoznać objawy białaczki? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę.

Białaczka to nowotwór złośliwy krwi, który atakuje komórki krwi w szpiku kostnym (zazwyczaj białe krwinki). Zaatakowane krwinki przestają pełnić swoje funkcje, co prowadzi do zaburzeń pracy całego organizmu.
Wyróżnia się podział białaczki ze względu na jej przebieg:
- Białaczka ostra (szpikowa, limfoblastyczna): rozwija się szybko. Śmierć bez rozpoznania może nastąpić nawet w ciągu kilku dni lub tygodni.
- Białaczka przewlekła (szpikowa, limfocytowa): ma dość łagodny, ale długi przebieg.
Na białaczkę można zachorować w każdym wieku, ale ryzyko wystąpienia choroby jest większe u dzieci i osób młodych, a także dorosłych po 50. roku życia.
Pierwsze objawy białaczki. Na co zwrócić uwagę?
Pierwsze, wczesne objawy białaczki przypominają infekcję. Dominuje osłabienie, męczliwość, rozbicie, ogólne pogorszenie samopoczucia. W miarę rozwoju choroby zaczynają pojawiać się inne symptomy.
Pierwsze objawy białaczki to przede wszystkim:
- gorączka,
- męczliwość,
- osłabienie,
- depresja,
- powiększone węzły chłonne,
- bóle stawów,
- utratę apetytu,
- ból brzucha,
- bladość skóry,
- krwawienia z nosa.
Objawy skórne białaczki to przede wszystkim: wybroczyny i siniaki na skórze, owrzodzenia jamy ustnej, przerost dziąseł.
Pierwsze objawy białaczki. Jakie badania wykonać?
Pierwszym badaniem, jakie wykonuje się przy podejrzeniu białaczki, jest morfologia krwi. Badanie to dostarcza informacji na temat liczby białych i czerwonych krwinek.
Następnie wykonuje się biopsję szpiku kostnego. To nieprzyjemne badanie, które polega na nakłuciu kości (zwykle biodrowej) specjalną igłą i pobraniu niewielkiej ilości szpiku, który następnie jest poddawany szczegółowej analizie.
Źródło: dkms.pl; zwrotnikraka.pl; onkologia.org.pl