Objawy raka żołądka: ból brzucha, niestrawność, uczucie pełności
Objawy raka żołądka są bardzo niespecyficzne, co oznacza, że mogą występować także w przebiegu innych chorób. Ich występowanie często łączy się z nieodpowiednią dietą, niską aktywnością fizyczną, niehigienicznym trybem życia. Warto jednak uważnie obserwować swoje ciało, bo częste bóle brzucha, niestrawność, czy szybkie uczucie pełności mogą świadczyć o tym, że w żołądku jest guz.

Objawy raka żołądka na wczesnym etapie choroby łatwo zlekceważyć. Wczesne objawy są niespecyficzne, to głównie dolegliwości takie jak ból, niestrawność, odbijanie, których źródła upatruje się w nieodpowiedniej diecie i stylu życia. Z tego powodu u wielu osób rak żołądka rozwija się długo w ukryciu, jest późno diagnozowany, co znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie choroby.
Jakie są objawy raka żołądka?
Wczesne objawy raka żołądka to przede wszystkim uczucie pełności po posiłku, częste odbijanie, osłabienie, niestrawność i ból w nadbrzuszu, czyli w górnej części brzucha. Alarmującym wczesnym objawem powinno być także szybkie uczucie sytości oraz utrata apetytu i postępująca, nieuzasadniona utrata masy ciała.
Objawy nasilają się z biegiem czasu. Dołączają do nich: bolesne przełykanie lub problemy z połykaniem, smoliste stolce.
Objawy raka żołądka:
- ból w nadbrzuszu lub śródbrzuszu zwykle związany ze spożyciem posiłku - nasilenie bólu po posiłku i zmniejszenie na czczo;
- utrata łaknienia;
- nudności lub wymioty;
- smoliste stolce;
- chudnięcie i postępujące wyniszczenie organizmu;
- zaburzenia połykania (dysfagia);
- krwawe wymioty.
Niektóre objawy mogą być związane z umiejscowieniem guza nowotworowego w żołądku. Utrudnienie połykania spotykane jest w przypadku guzów okolicy wpustu, a zwracanie pokarmów to oznaka wysokiej niedrożności w guzach odźwiernika. Rak żołądka: dieta i styl życia mają znaczenie
Jak rozpoznać raka żołądka?
Wskazane wyżej objawy, szczególnie gdy występują często, trwają długo, są nieznośne, należy konsultować z lekarzem. Pierwszym badaniem, jakie przeprowadza się przy podejrzeniu raka żołądka, jest gastroskopia, czyli endoskopowe badanie żołądka, podczas którego lekarz ogląda wnętrze żołądka przez kamerę. Pobiera także wycinki tkanek do badania histopatologicznego. To właśnie badanie laboratoryjne pobranych tkanek daje ostateczne rozpoznanie choroby.