Obserwuj w Google News

Objawy, które mogą świadczyć o nowotworze. Jakie są objawy raka?

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
12.12.2018 15:34
Zareaguj Reakcja

Rozwijająca się choroba nowotworowa może wywoływać objawy, których chorzy często nie kojarzą z rakiem, a mylą z infekcjami, przeziębieniami czy zwykłym przemęczeniem. Często objawy raka zrzucane są na karb podeszłego wieku, życia w stresie, męczącej pracy. Jednak powtarzających się, nawracających i długotrwałych objawów nie wolno lekceważyć. Przewlekły kaszel, chrypka, ciągłe bóle brzucha czy krzyża mogą być sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Dowiedz się, jak rozpoznać najczęściej występujące objawy raka.

Objawy raka
fot. Shutterstock

Objawy raka nie są identyczne u wszystkich chorych, pojawiają się na różnych etapach choroby nowotworowej i mają różne stopnie nasilenia. Choroba nowotworowa może być przyczyną objawów niecharakterystycznych, łagodnych, których występowanie łatwo usprawiedliwić wiekiem, stylem życia. Rak może jednak powodować występowanie objawów ostrych, takich jak owrzodzenie otoczki sutkowej, krwiomocz czy krwioplucie, których pojawienie się jest powodem nagłego poszukiwania pomocy lekarskiej.

Należy zwrócić szczególną uwagę na objawy nawracające (nawet pomimo prób leczenia) i długotrwale utrzymujące się (powyżej dwóch tygodni). Objawy raka mogą być ściśle związane z umiejscowieniem guza, mogą też stanowić jego ogólnoustrojową manifestację.

Objawy raka występujące najczęściej

Początkowe fazy rozwoju nowotworów złośliwych są zazwyczaj bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Najczęściej chorzy nie są w stanie rozpoznać objawów lub przypisują im zupełnie inne źródło. Z tego powodu bardzo często trudno jest wykryć raka we wczesnym stadium. Wyraźne, dokuczliwe objawy, gdy już się pojawią, świadczą niestety często o zaawansowaniu choroby nowotworowej i przerzutach do innych tkanek lub narządów.

Dlatego tak ważna jest tzw. czujność onkologiczna. Niebagatelizowanie pojawiających się i przedłużających objawów, a także regularne wykonywanie podstawowych badań kontrolnych. 

Objawy charakterystyczne dla nowotworu:

Zmiany na skórze lub błonach śluzowych (wargi, jamy ustnej, narządów płciowych) mogą sugerować raka, gdy utrzymują się długo (ponad dwa tygodnie), powiększają się, rozrastają, zmieniają kształt i barwę, a także, gdy nieznane jest ich pochodzenie.

Osłabienie i nieuzasadnione chudnięcie to częste objawy choroby nowotworowej. Szybka i trudna do wyjaśnienia utrata wagi (nawet 10 proc. masy ciała w ciągu kilku tygodni) jest wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza.

Długotrwała gorączka o nieustalonej przyczynie może być objawem nowotworów hematologicznych ( białaczki, chłoniaki, szpiczaki) lub objawem rozsianego raka piersi.

Niewyjaśniony ból w jamie brzusznej: ból w okolicy lędźwiowej, w klatce piersiowej czy w dole brzucha może być objawem raka. Ból w dole biodrowym może być objawem raka jelita grubego, ból okolicy lędźwiowej może być objawem raka nerki.

Powiększone węzły chłonne, zmienione i niezwiązane z zakażeniem są częstym objawem nowotworów. Powiększone węzły chłonne (dłużej niż trzy tygodnie) trzeba badać cytologicznie lub histologicznie. 

Wyczuwalny guz w piersi powinien skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań. Guz, a także widoczne owrzodzenie brodawki sutkowej, wciągnięcie brodawki lub zmiany w wyglądzie skóry piersi, to częste objawy raka piersi.

Uporczywy, chroniczny kaszel, który utrzymuje się długo, zmienia swój charakter i nie jest związany z innymi chorobami, jest częstym objawem raka płuca. Natomiast przewlekła chrypka jest charakterystycznym objawem raka krtani.

Krew w stolcu lub stolec czarny (ciemnobrunatny) świadczą o tym, że dochodzi do krwawienia w układzie pokarmowym. To również częsty objaw raka jelita grubego. Gdy oprócz ciemnego stolca pojawiają się problemy z wypróżnianiem, naprzemienne zaparcia i biegunki, wzdęcia, śluz w stolcu, to należy szybko zgłosić się na wizytę do lekarza. 

Krwioplucie może być objawem raka płuca, dlatego odkrztuszanie krwi jest wskazaniem do wykonania badania rentgenowskiego.

Zmiana wyglądu jąder, czyli powiększenie jednego lub dwóch jąder, zmiana kształtu czy konsystencji jest częstym objawem raka jądra. Zmianom dotyczącym jąder mogą towarzyszyć powiększenie gruczołów piersiowych i węzłów chłonnych.

Nawracające bóle głowy z nudnościami i wymiotami, a także ciągła senność, zmiana charakteru i problemy z koncentracją mogą być objawami guza mózgu.

Uwaga! Opisane wyżej objawy nie muszą występować u wszystkich chorych i nie muszą występować jednocześnie. Jednak pojawienie się jednego lub kilku z wymienionych objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza.

Zobacz także:

Źródło: zwrotnikraka.pl