Objawy raka szyjki macicy. Jakie są objawy kobiecego nowotworu?
W Polsce co roku wykrywa się ok. 3 tysięcy nowych przypadków raka szyjki macicy. To jeden z częściej występujących kobiecych nowotworów. Wywołuje objawy związane ze zdrowiem intymnym, menstruacją, może powodować bóle w dolnej części brzucha. Jak rozpoznać raka szyjki macicy? Na co zwrócić uwagę?

Rak szyjki macicy to częsty nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety, dlatego nazywany jest często ''kobiecym nowotworem''.
Rak ten rozwija się w szyjce macicy, której głównym zadaniem jest utrzymaniu wewnątrz macicy rozwijającej się ciąży poprzez ścisłe zamknięcie kanału szyjki. U kobiet niebędących w ciąży kanał szyjki stanowi drogę dla plemników, zabezpiecza przed infekcjami, pomaga usunąć krew menstruacyjną.
Objawy raka szyjki macicy. Na co zwrócić uwagę?
Rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne. Wczesnymi objawami, które powinny zaalarmować, są krwawienie acykliczne zwłaszcza te występujące po współżyciu.
Charakterystyczne objawy raka szyjki macicy:
- ZABURZENIA MIESIĄCZKOWANIA: krwawienie między miesiączkami (zwłaszcza u kobiet w okresie okołomenopauzalnym), obfite miesiączki, długie miesiączki.
- NIEPRAWIDŁOWE KRWAWIENIE: krwawienie w trakcie lub po stosunku, po prysznicu, po badaniu ginekologicznym.
- UPŁAWY: wodnista, cuchnąca wydzielina z pochwy o brudnoszarym kolorze.
- DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE: ból występujący w okolicy podbrzusza i miednicy, ból po stosunku.
- JELITA I NERKI: bolesne parcia na mocz i stolec, niedrożność jelit lub niewydolność nerek spowodowana zablokowaniem odpływu moczu są wywołane naciekaniem tkanek i wskazują na zaawansowaną chorobę nowotworową.
- OBRZĘK NÓG: obrzęk kończyn dolnych może być objawem przerzutów do węzłów chłonnych.
Objawy raka szyjki macicy. Co robić?
Szybkie wykrycie nieprawidłowości daje szanse na postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie leczenia, a nawet całkowite wyleczenie choroby.
Zmiany może zauważyć wyłącznie lekarz ginekolog podczas kontroli ginekologicznej we wziernikach. Dodatkowo wykonuje się także USG narządu rodnego i badanie cytologiczne szyjki macicy.
Ponieważ rak szyjki macicy we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, tak ważne są regularne badania. Badanie cytologiczne powinno być wykonywane co trzy lata (nie rzadziej) w przypadku kobiet, które rozpoczęły współżycie i częściej (nawet raz w roku) w przypadku kobiet z grup ryzyka.
Po badaniu kobieta dowiaduje się, w której grupie ryzyka jest i jak często należy powtarzać cytologię. To szybkie badanie pozwala rozpoznać nawet do 80 proc. wczesnych postaci raka i zmian przedrakowych.
Źródło: zwrotnikraka.pl; pacjent.gov.pl