Obserwuj w Google News

Objawy raka prostaty widoczne gołym okiem. Nie przegap tych sygnałów

2 min. czytania
Aktualizacja 04.03.2022
04.03.2022 11:25
Zareaguj Reakcja

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Stanowi drugą przyczynę zgonów z powodu raka. Jak go rozpoznać? Wczesne objawy widoczne gołym okiem.

Objawy raka prostaty
fot. Shutterstock
  1. Objawy raka prostaty widoczne gołym okiem
  2. Prostata – czym jest i jakie ma znaczenie?

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn – z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że na raka prostaty choruje co piąty mężczyzna cierpiący na chorobę onkologiczną. Co roku wykrywa się aż 16 tys. przypadków raka prostaty, a 5 tys. mężczyzn rocznie umiera. To smutne statystyki, biorąc pod uwagę, że rak prostaty wcześnie wykryty jest 90 proc. całkowicie wyleczalny. Niestety wielu mężczyzn w naszym kraju zgłasza się do lekarza zbyt późno. Dlaczego?

Wynika to m.in. z tego, że ten nowotwór, jak wiele innych, w początkowej fazie nie daje żadnych objawów lub są one skąpe i przez to lekceważone.

Poniżej, przestawiamy listę objawów, które mogą sugerować raka prostaty. Jeśli je u siebie zauważysz, szybko zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Zlecą oni niezbędne badania, by potwierdzić lub wykluczyć diagnozę.

Objawy raka prostaty widoczne gołym okiem

Najbardziej charakterystycznym objawem raka prostaty są zmiany w oddawaniu moczu, m.in.:

Drugim charakterystycznym objawem raka prostaty są zmiany podczas wytrysku, w tym:

  • ból podczas wytrysku,
  • krew w nasieniu.

Inne towarzyszące powyższym dolegliwościom zmiany to uporczywy ból:

  • pleców,
  • bioder,
  • miednicy.

Pamiętaj!

Wczesne wykrycie raka prostaty ma kluczowe znaczenie, ponieważ daje większe szanse na przeżycie.

Prostata – czym jest i jakie ma znaczenie?

Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny. Znajduje się w części miednicy mniejszej, w okolicy krocza. To niewielki gruczoł wielkości orzecha włoskiego, który wraz z wiekiem może się powiększać. Umiejscowiony jest dokładnie pod pęcherzem moczowym (przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa), z drugiej strony przywiera do przedniej ściany odbytu. To dlatego badanie prostaty odbywa się drogą per rectum.

Gruczoł krokowy odpowiedzialny jest m.in. za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki. Płyn ten znajduje się w męskiej spermie, ma charakterystyczny białawy odcień i pełni funkcje odżywcze dla plemników, w ich drodze do kobiecej komórki jajowej. Podczas szczytowania mięśnie gładkie, umiejscowione naokoło prostaty, kurczą się i dochodzi do ejakulacji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cancercenter.com/ zwrotnikraka.pl