Obserwuj w Google News

Rak języka: ślinotok, problemy z przełykaniem, cuchnący oddech

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
16.09.2019 12:27
Zareaguj Reakcja

Ostatnio zwiększa się liczba chorych na raka jamy ustnej i ustnej części gardła. Nowotwory złośliwe języka stanowią około 0,5 proc. zachorowań u mężczyzn i 0,1 proc. u kobiet.

Badanie języka
fot. Shutterstock

Jama ustna jest przede wszystkim zbudowana z komórek nabłonkowych, dlatego nowotwory języka są rakami płaskonabłonkowymi. Nowotwór może rozwinąć się w każdej części języka, ale częściej jednak lokalizuje się w 2/3 przedniej części języka. Rak języka występuje głównie u mężczyzn w średnim i starszym wieku.

Ryzyko zachorowania na raka języka jest większe u osób palących tytoń, spożywających duże ilości wysokoprocentowego alkoholu, zaniedbujące higienę jamy ustnej oraz zakażone wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jak rozpoznać objawy raka języka?

We wczesnym stadium raka języka, szczególnie gdy rak zlokalizowany jest u podstawy języka, można nie odczuwać wyraźnych objawów.

Najczęściej pierwszym, wczesnym objawem raka języka jest plama na języku lub nadżerka (rana), która nie goi się. Ranka może boleć podczas jedzenia, zahaczać o zęby.

W miarę upływu czasu i rozwoju raka rana może powiększać się, wrzodzieć, krwawić. Pojawia się wyraźny ból języka i ograniczenie jego ruchomości. Może również występować drętwienie. Chorzy zaczynają mieć problem z jedzeniem i swobodnym przełykaniem, a ograniczenie funkcji języka powoduje również ślinotok. Charakterystycznym objawem raka języka jest cuchnący oddech.

Zaawansowany rak języka (nowotwór języka) zwykle powoduje na początku ograniczenie ruchomości narządu, a później jego unieruchomienie, które najczęściej spowodowane jest naciekaniem mięśni. Oprócz szerzenia się w obrębie języka rak może także dawać przerzuty - najczęściej do węzłów chłonnych szyi. W zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej chorzy cierpią na brak łaknienia, wyraźnie chudną, mogą również odczuwać ból gardła lub ucha, mieć przewlekłą chrypę, zmieniony głos. 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza lub stomatologa należy zgłosić się wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy: plamka lub rana na języku, która nie goi się, łatwo krwawi, boli, rozrasta się, a także, gdy pojawia się problem z ruchomością języka i czuciem. Problemy ze swobodnym przełykaniem to kolejny objaw, który powinien skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem.

Należy pamiętać, że rak języka rozpoznany odpowiednio wcześnie dobrze rokuje. Szacuje się, że rak wcześnie rozpoznany daje szanse na wyleczenie u wielu chorych. Natomiast stadium zaawansowane znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Warto zatem odpowiednio reagować na wszelkie niepokojące sygnały.

Artykuł powstał przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia  

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zrakiem.pl, publicznecentraonkologii.pl