Obserwuj w Google News

Objawy raka jelita grubego: jak je rozpoznać? Wczesne i późne objawy

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
06.09.2019 16:32
Zareaguj Reakcja

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Długo nie daje objawów, ale nawet wczesne symptomy raka są niespecyficzne. Zaczyna się od bólu brzucha, wzdęć, zaburzeń w rytmie wypróżniania. Te objawy są często bagatelizowane i łączone z nieprawidłową dietę. Sprawdź, jakie objawy powinny zaalarmować.

Objawy raka jelita grubego
fot. Shutterstock

Objawy raka jelita grubego wcale nie są oczywiste, zależą w dużej mierze od umiejscowienia guza i zaawansowania choroby. Rak jelita grubego zwykle rozwija się powoli, a najwięcej przypadków tego nowotworu rozpoznaje się u osób powyżej 50 roku życia.

Objawy raka jelita grubego

We wczesnych stadiach choroby objawy raka jelita grubego są zwykle niespecyficzne, słabo wyrażone, trudne do rozpoznania. Jednak w miarę upływu czasu, gdy choroba nowotworowa rozwija się, objawy stają się wyraźne, silne, niepokoją. 

Do wczesnych objawów raka jelita zalicza się bóle brzucha, zaburzenia oddawania stolca i wzdęcia, których źródło upatruje się raczej w złej diecie i nieodpowiednim trybie życia, niż w nowotworze.

Alarmującym objawem jest krew w stolcu ( u większości osób ma charakter utajony), a także utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny oraz diametralna zmiana rytmu wypróżnień - zarówno biegunki, jak i zaparcia.

Inne, możliwe objawy raka jelita grubego to:

  • uczucie przepełnienia w odbytnicy;
  • naglące i bolesne parcie na stolec;
  • zmiana w kształcie i rozmiarach stolca;
  • anemia wynikająca z powolnego, często ukrytego, ale stałego krwawienia z guza do światła jelita grubego;
  • krwawienia z odbytu.

Objawy raka jelita grubego są ściśle związane z umiejscowieniem nowotworu:

  • Rak prawej połowy okrężnicy: tępy ból w podbrzuszu po stronie prawej, w okolicy pępka lub w nadbrzuszu, ciemny, brunatny stolec z krwią, guz wyczuwalny w śródbrzuszu po stronie prawej.
  • Rak lewej połowy okrężnicy: wzdęcia i bóle, często o charakterze kolki, świeża domieszka jasnoczerwonej krwi w stolcu, zmiana rytmu wypróżniania, niedrożność, nudności, wymioty, zaparcia.
  • Rak odbytnicy: domieszka jasnoczerwonej krwi w stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia (daremne parcie daremne, biegunka poranna), kolka jelitowa, ból brzucha i krocza.

ZOBACZ:  Rak jelita grubego - jak rozpoznać i leczyć tę chorobę? 

Rokowania w raku jelita grubego

Niestety wiele przypadków raka jelita grubego, nawet jedna piąta wszystkich zachorowań, diagnozowana jest w zaawansowanych stadium choroby nowotworowej, gdy dochodzi do rozsiewu nowotworowego. Zarówno rak jelita grubego, jak również nowotwór odbytu rozsiewa się drogą krwionośną lub limfatyczną, a także przez ciągłość w obrębie jamy otrzewnej. 

Największe szanse na wyleczenie raka jelita grubego mają chorzy, u których nie doszło do przerzutów do węzłów chłonnych i do odległych przerzutów. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.