Obserwuj w Google News

Nowotwór głowy i szyi może się zacząć od bólu gardła i chrypki! Gdzie zrobić darmowe badania?

Monika Piorun
3 min. czytania
17.09.2018 17:05
Zareaguj Reakcja

Od lat odczuwasz specyficzne pieczenie języka, nie możesz pozbyć się chrypki i uporać ze stale nawracającym bólem gardła? Te niepozorne objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie, która u 60 proc. pacjentów w Polsce rozpoznawana jest zbyt późno, by podjąć skuteczne leczenie. W ramach VI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi można się zgłosić na bezpłatne badania w wielu ośrodkach laryngologicznych w całej Polsce.

Nowotwór głowy i szyi, ból gardła, chrypka, VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, lista ośrodków z bezpłatnymi badaniami
fot. Shutterstock

Nowotwory głowy i szyi: poważne choroby, które łatwo pomylić ze zwykłą chrypką

Rozwijają się skrycie i wywołują symptomy towarzyszące często bagatelizowanym infekcjom górnych dróg oddechowych. Najbardziej narażeni są na nie  palacze i osoby biernie wdychające opary dymu tytoniowego, ludzie, którzy nie stronią od alkoholu oraz zakażeni wirusem HPV. Zwykle nie wiążą oni tego, że często boli ich gardło, piecze język lub przełyk z tak poważnymi chorobami jak nowotwory głowy i szyi. Niestety ta niewiedza jest dla nich śmiertelnie niebezpieczna.

W Polsce około 60 proc. pacjentów zgłasza się do lekarza w tak zaawansowanym stanie, że statystycznie nie mają szans na to, by przeżyć spokojnie kolejnych 5 lat życia. Tymczasem we wczesnym stadium choroba ta jest w 80-90 proc. wyleczalna. Polacy nadal nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne są regularne badania u laryngologa – zwłaszcza, jeśli cierpią na przewlekłą chrypkę.

Przeczytaj Boli Cię gardło i masz chrypkę? To najczęstsze objawy poważnej choroby

Nowotwory głowy i szyi dotyczą wszystkich zmian nowotworowych zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi (z wyjątkiem mózgu). Najczęściej guzki umiejscowione są w:

 • błonie śluzowej górnych dróg oddechowych,
 • w przełyku (w tym: jamie ustnej, gardle, krtani),
 • jamie nosowej i zatokach,
 • śliniankach,
 • tarczycy i gruczołach przytarczycowych,
 • tkance miękkiej, kościach i na skórze.

Podstawowe objawy nowotworów głowy i szyi

Jeśli przez minimum 3 tygodnie rozwijają się u nas charakterystyczne objawy nowotworów głowy i szyi, powinniśmy się bezwzględnie zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który ma obowiązek skierowania nas na szczegółowe badania. Jakie symptomy powinny wzbudzić naszą czujność?

 • pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,
 • ból gardła,
 • przewlekła chrypka,
 • guz na szyi,
 • zmiana tonu głosu,
 • niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa,
 • ból w trakcie przełykania oraz/lub problemy z przełykaniem.

Bezpłatne badania laryngologiczne od 17 do 21 września 2018

W ramach VI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi od 17 do 21 września będzie można skorzystać z bezpłatnych badań laryngologicznych w wielu ośrodkach w całej Polsce. Pełną listę placówek, które biorą udział w programie można znaleźć na stronie Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Darmowe badania skierowane są przede wszystkim do osób pomiędzy 40. a 65. rokiem życia.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi/Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi/Wielkopolskie Centrum Onkologii

____________

zdrowie.radiozet.pl/π