Nietypowe objawy raka szyjki macicy. 5 znaków ostrzegawczych
Rak szyjki macicy długo nie daje wyraźnych objawów. Te, które zaczynają kobietę niepokoić, to zwykle bóle, nieprawidłowe krwawienia i upławy. Istnieje jednak kilka nietypowych objawów, które trudno powiązać z rakiem. Tych 5 znaków ostrzegawczych powinno skłonić do wizyty u ginekologa.

Rak szyjki macicy jest najczęstszym nowotworem narządów płciowych kobiecych w Polsce i czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet w skali światowej. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet, z których ok. 60% umiera. Przyczyną tej trudnej sytuacji jest niska świadomość dotycząca objawów raka, a także konieczności wykonywania badań profilaktycznych.
Dużą rolę w rozwoju raka szyjkę macicy przypisuje się infekcjom wirusowym, zwłaszcza infekcji wirusem HPV lub HSV. Zakażenie HPV tworzy środowisko sprzyjające transformacji zdrowych komórek w kierunku nowotworowych. Czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu złośliwego jest także wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, częsta zmiana partnerów seksualnych, palenie tytoniu i leczenie immunosupresyjne.
Nietypowe objawy raka szyjki macicy
Częste objawy raka szyjki macicy to nieprawidłowe krwawienie z pochwy, nieprzyjemna wydzielina z pochwy, ból podczas stosunku, ból w okolicy miednicy. Jest jednak kilka objawów, które pojawiają się u chorych na raka szyjki macicy, ale nie są kojarzone z tą chorobą.
Według Moffitt Cancer Center - centrum leczenia i badań nad rakiem Uniwersytetu Południowej Florydy (University of South Florida), istnieje pięć innych ważnych znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na raka szyjki macicy, choć są często lekceważone.
5 nietypowych objawów raka szyjki macicy:
- swędzenie lub pieczenie w pochwie,
- ból dolnej części pleców,
- ciągłe zmęczenie,
- częste oddawanie moczu i parcie na pęcherz,
- wzdęcia brzucha.
Bóle miednicy, kręgosłupa są charakterystyczne dla przypadków raka zaawansowanego miejscowo.
Badania na raka szyjki macicy
Raka szyjki macicy można rozpoznać na podstawie badania cytologicznego i biopsji szyjki macicy. Potwierdzeniem diagnozy jest badanie mikroskopowe wycinków z szyjki macicy.
Źródło: dailymail.co.uk, pfeso.edu.pl, zwrotnikraka.pl