Guzki tarczycy: czy są groźne? Objawy i leczenie guzków tarczycy
Guzki tarczycy to wyjątkowo częsty problem. Zwykle zmiany w obrębie tarczycy stwierdza się podczas badania USG, ale zdarza się, że większy guzek widoczny jest na szyi lub można go wyczuć palcami. Guzki tarczycy są zwykle niegroźne, to zmiany łagodne, ale mogą dawać nieprzyjemne objawy.

Guzki tarczycy to zmiany powstające w obrębie tego narządu: lite, czyli wypełnione komórkami lub torbiele, wypełnione płynem. Guzki tarczycy rozpoznawane są bardzo często, ale częściej u kobiet niż u mężczyzn, a częstotliwość ich występowania zwiększa się z wiekiem. Zdecydowana większość guzków tarczycy ma łagodny charakter, zaledwie kilka procent z diagnozowanych zmian to nowotwory złośliwe.
Dokładne przyczyny powstawania guzków tarczycy nie są znane. Wyróżnia się natomiast kilka czynników mogących zwiększać ryzyko rozwoju guzków, do tych czynników należą: niedobór jodu w diecie, chorobę Hashimoto.
ZOBACZ: Torbiel tarczycy: czy trzeba ją usuwać? Postępowanie po wykryciu torbieli tarczycy
Guzki tarczycy: objawy
Charakterystycznym objawem guzków tarczycy jest po prostu ich występowanie na przedniej stronie szyi. Guzek można zwykle wyczuć podczas badania tarczycy ręką, zwykle można go także zauważyć, ponieważ w miejscu występowania guzka szyja jest powiększona i wybrzuszona. Guzka łatwo zauważyć podczas połykania, gdy szyja jest napięta, ponieważ wtedy dodatkowo się uwydatnia. Zdarza się jednak często, że guzki tarczycy są na tyle małe, że nie powodują żadnych objawów, nie widać ich gołym okiem i są rozpoznawane przypadkowo podczas rutynowego badania USG tarczycy z innych wskazań.
Jeśli guz jest duży może powodować uciskać na przełyk powodując problemy z przełykaniem, chrypkę i problemy z oddychaniem związane z uciskiem na tchawicę.
Do innych objawów guzków tarczycy zalicza się problemy związane z zaburzeniami produkcji hormonów tego gruczołu. U niektórych osób guzki tarczycy produkują nadmierną ilość hormonów, co prowadzi do wystąpienia objawów nadczynności tarczycy. Natomiast, jeśli guzki powstały w przebiegu choroby Hashimoto, to objawy mogą być związane z niedoczynnością tarczycy.
Zgłoś się do lekarza, gdy zauważysz:
- guzek z przodu szyi lub powiększony obwód szyi;
- ból szyi w okolicy tarczycy, czyli z przodu;
- powiększone węzły chłonne szyi;
- kłopoty z przełykaniem lub oddychaniem, uczucie obecności ciała obcego w przełyku;
- chrypkę, która nie znika i nie jest objawem choroby laryngologicznej;
- objawy nadczynności tarczycy.
Guzki tarczycy: diagnoza (rozpoznanie)
Podstawowym badaniem wykonywanym w gabinecie lekarskim jest badanie fizykalne tarczycy, czyli badanie gruczołu ręką. Większe guzki są bowiem wyczuwalne podczas dotyku. Jednak obecność guzków, szczególnie tych małych i niewyczuwalnych dotykiem, potwierdza się w badanie USG tarczycy.
Po wykryciu jednego lub większej ilości guzków, należy ustalić, czy są to zmiany łagodne, czy złośliwe. W tym celu wykonuje się badania hormonów, biopsję i scyntygrafię tarczycy.
Guzki tarczycy: leczenie
Leczenie guzków nie zawsze jest konieczne i zwykle zależy od ich charakteru. Guzki tarczycy należy leczyć, jeśli zachodzi podejrzenie, że są to zmiany złośliwe lub gdy powodują zaburzenia hormonalne, rosną oraz wywołują zaburzenia drożności tchawicy lub naczyń.
Zatem guzków małych, łagodnych, które nie dają żadnych objawów, zwykle się nie leczy, a poddaje regularniej obserwacji.
Leczenie guzków, które są duże lub rozrastają się polega na:
- operacyjnym wycięciu guzków, co jest oczywiście skuteczne, ale obarczone możliwością wystąpienia powikłań i nawrotu guzków (nawet 40 proc. przypadków);
- leczeniu radiojodem, tylko w wybranych przypadkach i z wyłączeniem ciężarnych kobiet oraz kobiet karmiących piersią.