Zakażenie pasożytami przyczynia się do rozwoju raka mózgu?
Może istnieć związek pomiędzy glejakiem a toksoplazmozą - sugerują autorzy pracy opublikowanej przez “International Journal of Cancer”.

Glejak to jeden z najbardziej złośliwych i trudnych do leczenia nowotworów, dla którego pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosi zaledwie 5%. Wciąż nie wiadomo, jakie są przyczyny jego powstawania. Nowe światło na tę kwestię rzucają badania naukowców z American Cancer Society.
Glejak a toksoplazmoza
Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza wywoływana przez zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii. To jedno z najczęściej spotykanych zakażeń pasożytniczych na świecie. Z badań wynika, że przeciwciała przeciw Toxoplasma gondii może mieć od 10 do nawet 20 proc. Amerykanów.
Do zakażenia toksoplazmozą dochodzi zwykle na skutek spożycia niedogotowanego lub niedopieczonego mięsa, nieumytych owoców albo kontaktu z kocimi odchodami. Choroba przeważnie przebiega bezobjawowo. Szacuje się, że nawet połowa chorych nie wie o zakażeniu.
Toksoplazmoza jest groźna dla osób przewlekle chorych i kobiet w ciąży. U pacjentów z obniżoną odpornością może wywoływać zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie siatkówki oraz zapalenie mózgu. Przenosi się również przez łożysko na płód, powodując poronienia i choroby wrodzone u dzieci, dlatego też standardem położniczym jest badanie przeciwciał wczesnej i późnej fazy (IGM i IGG) w pierwszym trymestrze ciąży.
Dr James Hodge z American Cancer Society i dr Anna Coghill z H. Lee Moffit Cancer Center and Research Institute na Florydzie zbadali związek pomiędzy przeciwciałami T. gondii a ryzykiem rozwoju glejaka. Wyniki są zaskakujące.
Pasożyty powodują raka?
Uczestnicy badania pochodzili z kohorty American Cancer Society's Cancer Prevention Study-II (CPS-II) i Janus Serum Bank (Janus) Norweskiego Rejestru Raka. Średnia wieku pacjentów pierwszej grupy oscylowała wokół 70 lat, drugiej - wokół lat 40.
Zaobserwowano, że osoby z glejakiem wyraźnie częściej miały przeciwciała przeciwko T. gondii niż grupa kontrolna, wolna od nowotworu.
„Nie oznacza to, że T. gondii zdecydowanie powoduje glejaka we wszystkich sytuacjach. Niektóre osoby z glejakiem nie mają przeciwciał przeciwko T. gondii i odwrotnie” - zauważył dr Hodge.
„Odkrycie sugeruje, że osoby z wyższą ekspozycją na pasożyta T. gondii są bardziej narażone na rozwój glejaka” - powiedziała dr Coghill. „Należy jednak podkreślić, że bezwzględne ryzyko rozpoznania glejaka pozostaje niskie, a badania te należy powtórzyć na większej i bardziej zróżnicowanej grupie osób” - dodała.
Źródło: PAP