Unia Europejska rozprawi się z rakiem. Przebadają już 30-latków
Komisja Europejska wdraża europejski plan walki z rakiem. Z badań przesiewowych skorzystają już 30-latkowie. Najwyższa pora na aktualizację, bo poprzednie zalecenia pochodzą z... 2003 roku.

Wychodząc naprzeciw problemowi późnego wykrywania nowotworów złośliwych i dużej śmiertelności wśród pacjentów onkologicznych, Komisja Europejska wprowadza aktualizację w obszarze badań przesiewowych. Sprawdź szczegóły.
Nowe badania przesiewowe w UE
Więcej nowotworów złośliwych na liście, mniej inwazyjne metody badań i przede wszystkim niższy wiek pacjentów kwalifikujących się do testów - to najważniejsze zmiany w obszarze profilaktyki raka, zaproponowane przez Komisję Europejską 20 września 2022 roku.
Na celowniku UE znalazły się: rak piersi, rak szyjki macicy, rak jelita grubego, rak płuca, rak prostaty i rak żołądka. – Te sześć nowotworów odpowiada za ponad połowę wszystkich zachorowań na raka w UE i ponad połowę zgonów wśród chorych – powiedziała komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.
Z mammografii skorzystają panie w wieku 45-74 lat (dotychczas 50-69 lat). W przypadku "gęstych piersi" (z przewagą gruczołów nad tkanką tłuszczową), badaniem pomocniczym będzie badanie rezonansem magnetycznym.
Profilaktyka raka szyjki macicy to badanie przesiewowe w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego HCV dla kobiet w wieku 30-65 lat. Testy mają być powtarzane co 5 lat lub częściej, w zależności od stopnia wyszczepienia populacji w danym kraju.
Z badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego skorzystają osoby w wieku 50-74 lat (dotychczas 55-64 lata). Będą to testy nieinwazyjne, a kolonoskopia i endoskopia stanowić będą badania pomocnicze.
ZOBACZ: Kolonoskopia wymaga specjalnego przygotowania. Na czym polega?
Palacze i byli palacze (którzy rzucili nałóg do 15 lat wstecz i wypalali min. 20 papierosów dziennie) wezmą udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka płuca. Tutaj przedział wiekowy to 50-75 lat.
Mężczyźni do 70. r. ż. skorzystają z badania PSA, markera raka prostaty, i w razie potrzeby - z badania rezonansem magnetycznym.
W niektórych krajach UE (m.in. krajach bałtyckich), będą również prowadzone badania przesiewowe w kierunku bakterii Helicobacter pylori, która stanowi czynnik ryzyka raka żołądka.
Na wdrożenie europejskiego planu walki z rakiem Unia Europejska przeznaczy blisko 100 mln euro.
Źrodło: ec.europa.eu