Europejska mapa raka. Gdzie na tę chorobę umiera najwięcej ludzi? [MAPA]
Choć w Europie mieszka zaledwie 10 proc. ludności świata, to pojawia się w niej aż 23 proc. nowych przypadków raka na świecie oraz 20 proc. zgonów. Eksperci uważają, że te liczby można zdecydowanie ograniczyć. Takie działania można i trzeba podejmować.

Prawie 2,7 mln nowych pacjentów onkologicznych przybywa każdego roku w państwach Europy, a 1,3 mln osób umiera – podają autorzy raportu opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska. Wielu nowotworom można zapobiec.
Nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów
Nowotwory to w Europie druga w kolejności przyczyna śmierci, po chorobach układu krążenia. To również najpowszechniejsze schorzenia niezakaźne, którym można zapobiegać – piszą specjaliści.
Oprócz strat ludzkich, powodują one gigantyczne koszty ekonomiczne. Badania wskazują, że nawet 40 proc. przypadków raka w europejskiej populacji związanych z jest z różnymi zewnętrznymi czynnikami, których wpływ można zmniejszyć. Eksperci wymieniają m.in.:
- styl życia (palenie, picie, złą dietę, otyłość)
- rakotwórcze chemikalia
- azbest
- promieniowanie UV
- gromadzący się w pomieszczeniach radon
- zanieczyszczenie powietrza.
Nowotworom wywoływanym przez czynniki związane ze środowiskiem oraz z miejscem pracy można zapobiegać. Ograniczenie takiego ryzyka to klucz do zmniejszenia obciążenia Europy nowotworami – podkreślają autorzy raportu. I dodają, że ludzie mają ograniczone możliwości, by samemu chronić się przed takimi zagrożeniami, konieczne jest więc stworzenie odpowiednich przepisów prawa.
Gdzie w Europie jest najwięcej zgonów na raka? [MAPA]
Same środowiskowe czynniki ryzyka odpowiadają w Europie za 5 proc. zgonów z powodu nowotworów. Polska znajduje się pod tym względem w europejskiej średniej. Ze względu na luki w informacjach, liczby te mogą być jednak niedoszacowane – zwracają uwagę specjaliści.
Zobacz, w których krajach z powodów środowiskowych na raka umiera najwięcej Europejczyków:
Źródło: PAP/Marek Matacz / www.eea.europa.eu