Dlaczego mężczyźni częściej chorują na raka? Naukowcy znaleźli wytłumaczenie
Niemal wszystkie rodzaje nowotworów częściej atakują mężczyzn, niż kobiety. Choć niezdrowy tryb życia przyczynia się do zachorowania, ogromne znaczenie mają też wrodzone czynniki. Potwierdziło to najnowsze badanie.

Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety chorują na raka. W tej grupie wyższy jest także wskaźnik śmiertelności. Za taki stan odpowiada wiele czynników, m.in. stosowanie używek, ekspozycja na groźne substancje (w pracy), a także brak odpowiedniej profilaktyki wśród panów. Niestety, większe ryzyko chorób nowotorowych wśród mężczyzn może wynikać również z przyczyn biologicznych. To wynik analizy danych na temat ponad 170 tys. mężczyzn i ponad 120 tys. kobiet. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiego National Cancer Institute.
Jaki rak jest najgroźniejszy dla mężczyzn?
Amerykańscy badacze analizowali dane na temat 171 tysięcy mężczyzn i 123 tysiące kobiet w wieku 50-70 lat. Analiza dotyczyła danych z okresu 1995-2011 r. W tym czasie pojawiło się prawie 18 tys. przypadków raka u mężczyzn i niecałe 9 tys. – u kobiet.
Mniejsze ryzyko u mężczyzn dotyczyło tylko nowotworów tarczycy i pęcherzyka żółciowego. W przypadku innych części ciała było ono wyraźnie wyższe u mężczyzn. Największa różnica (10,8) dotyczyła raka przełyku, krtani (3,5 raza), wpustu żołądka (3,5 raza) i pęcherza (3,3 raza). Co więcej, podwyższone ryzyko u mężczyzn utrzymało się po uwzględnieniu całej listy czynników środowiskowych.Badacze szacują, że odpowiadają one tylko część zauważonej różnicy – od 11 proc. w przypadku raka przełyku, do 50 proc. dla raka płuc. Główną rolę odgrywa więc biologia – czynniki fizjologiczne, immunologiczne, czy genetyczne.
– Nasze wyniki wskazują na różnice w zapadalności na raka, których nie da się wyjaśnić tylko czynnikami środowiskowymi. Sugeruje to wpływ wewnętrznych, biologicznych różnic między mężczyznami i kobietami, które wpływają na podatność na raka – podkreśla dr Sarah S. Jackson, autorka badania opisanego na łamach pisma „Cancer”.
Profilaktyka raka powinna uwzględniać różnice związane z płcią
Autorzy badania podkreślają, że niezwykle ważne jest jak najszybsze zastosowanie tej wiedzy w zapobieganiu nowotworom.
– Różnice między płciami powinny być strategicznie uwzględniane jako biologiczne zmienne w całym kontinuum onkologii – od oceny ryzyka, przez podstawową profilaktykę, badania przesiewowe i wtórne zapobieganie, po leczenie i pomoc pacjentom – przekonują.
Naukowcy wskazują, że uwzględnianie różnic między płciami pacjentów, jest ogromnym wyzwaniem dla medycyny.
– Badania translacyjne przenoszące dane z laboratoriów do praktyki klinicznej pozwolą bardziej precyzyjnie leczyć i zmniejszą, a ostatecznie usuną – różnice między płciami – twierdzą autorzy publikacji.
Źródło: PAP