,

6 ważnych faktów na temat raka piersi

Alicja Bartosiak
31.08.2021
Aktualizacja: 31.08.2021 23:31

Rak piersi to najczęściej diagnozowany rodzaj nowotworu złośliwego u kobiet. Mimo że jest ogromnym zagrożeniem dla życia, czasami nie daje objawów latami, przez co zgłaszamy się do lekarza za późno. Co powinniśmy wiedzieć o raku piersi?

6 ważnych faktów na raka temat piersi
fot. Shutterstock

Rak piersi powstaje z komórek nabłonka gruczołu sutkowego. Skuteczną metodą wykrywania tego typu raka jest mammografia. W Polsce bezpłatną mammografię mogą wykonywać kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. Badanie warto przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lata. U młodszych kobiet podstawowym badaniem jest USG piersi, jednak gdy istnieją wskazania, lekarz wystawia skierowanie na mammografię. W przypadku raka piersi niezwykle ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza.

Ze względu na to, że rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy atakujący kobiety, warto poznać ważne fakty na jego temat:

Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów wśród kobiet w Polsce

Co roku diagnozuje się około 19 tysięcy przypadków raka piersi. Oznacza to, że każdego dnia niemal 50 kobiet dowiaduje się o chorobie. Rak piersi stanowi około 23 % wszystkich zachorowań na nowotwór złośliwy w Polsce. Niestety, liczba ta cały czas rośnie. W 2020 roku w Polsce  ponad 41 na 100 tys. Polek zmarło na raka piersi (dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Liczba zachorowań w Europie rośnie, natomiast śmiertelność maleje. Niestety nie dotyczy to Polski, gdzie zwiększa się również śmiertelność.

Rak piersi dotyka również mężczyzn

Na raka piersi chorują również mężczyźni. Jest to rzadkie zjawisko (stanowi mniej niż 1 proc. nowotworów złośliwych), jednak nie możemy go wykluczyć. Guzki u mężczyzn atakują najczęściej okolice za brodawką. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania u mężczyzn są zmiany hormonalne. Rak piersi może pojawić się również w konsekwencji chorób jąder.

Mastektomia nie jest jedyną skuteczną metodą leczenia

Często boimy się badania piersi, ponieważ błędnie sądzimy, że wykrycie jakiejkolwiek zmiany oznacza amputację piersi. Inwazyjne zabiegi chirurgiczne nie są jedynym sposobem leczenia. Po postawieniu diagnozy, lekarze zawsze starają się zaplanować leczenie w sposób, który zaoszczędzi pierś. Pamiętajmy, że nie każdy guz jest złośliwy i wymaga ingerencji. Leczenie oszczędzające pierś (BCT – breast conserving therapy) jest metodą stosowaną zwłaszcza u młodych kobiet (poniżej 35 roku życia) lub gdy nie ma żadnych przeciwwskazań co do takiego rodzaju terapii. Wszystko zależy od indywidualnych czynników.

Nie wszystkie zmiany w piersiach są groźne

Pamiętajmy, że nie wszystkie zgrubienia wyczuwalne na piersi oznaczają zmiany, które zagrażają naszemu życiu. Czasami w piersiach pojawiają się torbiele lub zaburzenia tkanki (związane na przykład z karmieniem piersią). Wczesne wykrycie tego typu zaburzeń pozwala na ich całkowite usunięcie i uniknięcie problemów w przyszłości.

Zła dieta i używki zwiększają ryzyko zachorowania

Poza czynnikami genetycznymi ogromny wpływ na ryzyko zachorowania mają nasze nawyki. Udowodniono, że na raka piersi częściej chorują kobiety spożywające duże ilości produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce oraz pijące alkohol. Badania epidemiologiczne wskazują, że regularne picie alkoholu działa kancerogennie. Alkohol zaburza równowagę hormonalną organizmu. Nadmierna konsumpcja alkoholu hamuje również działanie wątroby, która oczyszcza organizm z toksyn.

Rekonstrukcja piersi w Polsce jest refundowana. Zabieg można przeprowadzić w dowolnym momencie po zakończeniu leczenia. Zrekonstruować możemy również sutki.

Karmienie piersią nie chroni przed rakiem piersi

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, jednak nie chroni całkowicie przed chorobą. Kobiety, które karmią lub skończyły karmić piersią, powinny często badać piersi. Zdarza się, że rosnący guzek traktujemy jak konsekwencje karmienia piersią (na przykład zastój pokarmu), a może to być groźna zmiana.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źróło: mp.pl/ zwrotnikraka.pl/zdrowie.wprost.pl/doktorania.pl

logo Tu się dzieje