Obserwuj w Google News

Zespół sztywnego człowieka. Na to choruje Celine Dion

3 min. czytania
08.12.2022 17:48
Zareaguj Reakcja

Kanadyjska piosenkarka Celine Dion ujawniła za pośrednictwem mediów społecznościowych, że choruje na rzadką, nieuleczalną chorobę neurologiczną, która uniemożliwia jej śpiewanie, występowanie na scenie, a nawet codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, czym jest zespół sztywności uogólnionej, inaczej zespół sztywnego człowieka i jakie wywołuje objawy.

Celine Dion
fot. Laurene Favier/ Eliot/Starface/STARFACE PHOTO /East News
  1. Objawy zespołu sztywnego człowieka 
  2. Przyczyny zespołu sztywnego człowieka
  3. Badania i leczenie zespołu sztywnego człowieka

U Celine Dion zdiagnozowano zespół sztywnego człowieka (ang. stiff man syndrome), inaczej zespół sztywności uogólnionej lub zespół Moerscha-Woltmanna. To rzadkie zaburzenie neurologiczne, które powoduje niekontrolowane napięcie mięśni.

54-letnia piosenkarka zwróciła się do swoich fanów za pośrednictwem Instagrama. Na nagraniu powiedziała, że do ujawnienia choroby zmusiło ją odwołanie europejskiej trasy koncertowej. Celine Dion powiedziała do fanów: "Od dłuższego czasu borykam się z problemami zdrowotnymi i bardzo trudno było mi stawić czoła wyzwaniom i mówić o wszystkim, przez co przechodziłam". Piosenkarka poinformowała, że ostatnio zdiagnozowano u niej "rzadkie zaburzenie neurologiczne zwane zespołem sztywnego człowieka, które dotyka 1 na milion osób".

Opisując szczegółowo wpływ, jaki wywarła na nią choroba, Celine Dion powiedziała: "Niestety te skurcze wpływają na każdy aspekt mojego codziennego życia, czasami powodując trudności w chodzeniu i nie pozwalając mi używać strun głosowych do śpiewania w sposób, do którego byłam przyzwyczajona". Piosenkarka poinformowała też, że z powodu choroby nie będzie mogła wznowić trasy koncertowej po Europie, co miało mieć miejsce w lutym 2023 roku. Kanadyjska artystka wyjaśniała na nagraniu, że codziennie ciężko pracuję z terapeutą medycyny sportowej, aby odzyskać siłę i zdolność do występów. 

Objawy zespołu sztywnego człowieka 

Według definicji NHZ (brytyjski odpowiednik NFZ), zespół sztywnego człowieka to schorzenie neurologiczne o cechach choroby autoimmunologicznej. Objawia się sztywnością mięśni tułowia i kończyn oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce, takie jak hałas, dotyk i stres emocjonalny, co może wywołać nieoczekiwane skurcze mięśni. Charakterystyczna dla tego zaburzenia jest nieprawidłowa postawa - ciało zgarbione i usztywnione.

Zespół Moerscha-Woltmanna może prowadzić do problemów z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności, a nawet do niepełnosprawności. Chorzy, ze względu na nadwrażliwość na bodźce, często boją się wychodzić z domu, ponieważ odgłosy uliczne, takie jak dźwięk klaksonu, karetki mogą wywoływać skurcze mięśni i upadki. Choroba ta często łączy się z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca, zapalenie tarczycy, bielactwo i anemia złośliwa. 

Przyczyny zespołu sztywnego człowieka

Wciąż nie wiadomo, co konkretnie wywołuje zespół sztywnego człowieka, ale badania wskazują, że jest to wynik nieprawidłowej odpowiedzi autoimmunologicznej w mózgu i rdzeniu kręgowym. Zaburzenie to jest często błędnie diagnozowane jako choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, fibromialgia, choroba psychosomatyczna lub lęki i fobie.

Badania i leczenie zespołu sztywnego człowieka

Ostateczną diagnozę można postawić za pomocą badania krwi, które mierzy poziom przeciwciał przeciwko dekarboksylazie kwasu glutaminowego (GAD) we krwi. Osoby z zespołem sztywnego człowieka mają podwyższony poziom GAD - przeciwciała przeciwko enzymowi biorącemu udział w syntezie ważnego neuroprzekaźnika w mózgu.

O chorych na zespół Moerscha-Woltmanna mówi się czasami "ludzkie posągi", ponieważ choroba stopniowo blokuje ciało i pozostawia je w sztywnych pozycjach, uniemożliwiając chodzenie lub mówienie. Zespół sztywnego człowieka to schorzenie nieuleczalne, ale istnieją terapie spowalniające jego postęp. Chorzy przyjmują też leki łagodzące objawy, w tym leki przeciwpadaczkowe, immunoglobuliny dożylne zmniejszające sztywność ciała i obniżające wrażliwości na hałas, dotyk i stres.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.