Obserwuj w Google News

Z czym można pomylić udar mózgu? 5 niebezpiecznych sytuacji

2 min. czytania
Aktualizacja 15.09.2023
15.09.2023 09:19
Zareaguj Reakcja

Jak rozpoznać udar mózgu? Chociaż znamy podstawowe objawy, czasami w ten sposób mogą manifestować się również inne problemy. Istnieje przynajmniej 5 stanów, które mogą przypominać udar. Na co zwrócić uwagę i kiedy wezwać pogotowie?

Z czym można pomylić udar mógu? 5 niebezpiecznych sytuacji
fot. Shutterstock

Udar to śmiertelnie niebezpieczny stan wymagający natychmiastowej pomocy. Od tego, jak szybko zostaną podane leki, zależy życie pacjenta. Udar może przytrafić się każdemu, w najmniej oczekiwanym momencie. Chociaż faktycznie bardziej narażone są osoby po 60. roku życia, w ostatnim czasie coraz więcej słyszymy o udarach wśród 30-latków. Rocznie udar rozpoznaje się u około 90. tysięcy Polaków.

  • hipoglikemia – to stan polegający na patologicznym obniżeniu stężenia glukozy. Najczęściej dotyczy pacjentów z cukrzycą. Główne objawy to silne uczucie niepokoju, zmęczenie, drżenie mięśni, nadmierne pocenie się, szybkie bicie serca, bladość skóry, silny ból głowy, nudności. Najlepszym sposobem na złagodzenie tych dolegliwości jest zjedzenie czegoś słodkiego (jeżeli jesteśmy pewni, że to hipoglikemia). W przypadku utraty przytomności, należy natychmiast wezwać pomoc.
  • przemijający atak niedokrwienny (TIA – transient ischemic attack) – zwany również mikroudarem. To stan, w którym mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi. Symptomy do złudzenia przypominają udar niedokrwienny, jednak mijają samoistnie po około 24. godzinach. U wielu osób z TIA może dojść do udaru, dlatego stan ten wymaga pilnej hospitalizacji. Objawy to m.in. drętwienie kończyn, problemy z widzeniem, zawroty głowy, zaburzenia mowy .
  • odwodnienie – upały wpływają na cały organizm. Odwodnienie może powodować m.in. skrajne osłabienie, ból głowy, mdłości. Podobne objawy mogą występować przy udarze, jednak są znacznie silniejsze. To, co powinno zaniepokoić, to nagła zmiana zachowania chorego (problemy z mówieniem, zaburzenia koordynacji)
  • upojenie alkoholowe – osoba, która przechodzi udar, może wyglądać, jakby była pijana. Pamiętajmy również, że osoby uzależnione od alkoholu mają wyższe ryzyko różnych powikłań zdrowotnych, w tym udaru. Udar może wystąpić u osoby w upojeniu alkoholowym, jednak rozpoznanie groźnego stanu jest w tym przypadku znacznie utrudnione. Bełkotliwa mowa, problemy z utrzymaniem równowagi czy zaburzenia ruchowe mogą oznaczać zarówno przedawkowanie alkoholu, jak i rozpoczynający się udar mózgu. Zaalarmować powinny niedowłady kończyn, problemy z widzeniem, osłabienie mięśni twarzy.
  • skrajne zmęczenie lub anemia – jednym z pierwszych, ważnych objawów udaru, jest utrata ostrości lub inne problemy z widzeniem. Niestety, często przypisujemy te objawy zmęczeniu Podobne dolegliwości mogą wystąpić m.in. w przebiegu anemii. Nie należy ich ignorować. Każdy “dziwny”, niespotykany dotąd sygnał, jaki daje nam organizm, powinien być jak najszybciej zdiagnozowany.

Uwaga: Udar można rozpozna za pomocą prostego testu.  Poprośmy osobę, u której podejrzewamy udar, aby powtórzyła jakieś zdanie, uśmiechnęła się i podniosła ręce do góry. W ten sposób rozpoznasz niedowład mięśni zaburzenia mowy. Jeśli widzisz obcą osobę, która ma objawy przypominające udar, ale nie jesteś pewien,  zawsze wezwij pomoc, bez względu na wątpliwości. Odróżnienie udaru od hipoglikemii czy upojenia alkoholowego może być trudne, gdy nie znamy pacjenta ani jego stanu zdrowia. Diagnozę zawsze powinien postawić lekarz. Nieudzielenie pomocy może skończyć się tragicznie.