Obserwuj w Google News

Ta witamina chroni przed pojawieniem się objawów demencji

2 min. czytania
12.12.2022 08:45
Zareaguj Reakcja

Witamina D ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, ale również na kondycję naszego mózgu. Jej brak może mieć fatalne konsekwencje. Potwierdzają to najnowsze badania.

Witamina D a demencja (otępienie)
fot. Shutterstock

Nasz organizm, by móc prawidłowo funkcjonować potrzebuje wielu składników odżywczych. Wśród nich kluczową rolę odgrywają witaminy. Ich brak zaburza równowagę organizmu i zaczynają się pojawiać problemy zdrowotne. Do takich witamin zaliczamy witaminę D. Jej niedobór prowadzi m.in. do zaburzeń nastroju, w tym depresji, może również przyczyniać do obniżenia funkcji poznawczych mózgu, co może się objawiać pogorszeniem pamięci, koncentracji, szybkości myślenia. Długotrwały niedobór witaminy D znacząco zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, choroby Parkinsona.

Obecność witaminy D w mózgu to lepsza sprawność umysłowa

Potwierdzają to najnowsze badania badaczy z Tufts University w Massachusetts (USA). Badali oni poziom witaminy D w tkankach mózgu osób cierpiących na różnego stopnia otępienie, zarejestrowanych w bazie Rush Memory and Aging Project. Naukowcy gromadzili dane dotyczące sprawności umysłowej i oznak demencji osób biorących w badaniu od 1997 r. Dodatkowo pobrali próbki tkanki mózgu od 209 osób po ich śmierci, by sprawdzić, jaki jest w nich poziom witaminy D. Badano cztery obszary – dwa związane z występowaniem zmian charakterystycznych dla choroby Alzheimera, jeden związany z otępieniem naczyniopochodnym, a także jeden niezwiązany z otępieniem.

Okazało się, że witamina D była obecna w badanych tkankach, a jej wyższy poziom we wszystkich czterech obszarach wyraźnie przekładał się na lepszą sprawność umysłową osób badanych (oczywiście za ich życia).

Witamina D pomaga chronić mózg. Nadal nie wiadomo jak

Poziom witaminy D nie był jednak związany z którymkolwiek z fizjologicznych markerów choroby Alzheimera, takich jak nagromadzenie amyloidu beta, obecność ciał Levy’ego czy mikroudary. Oznacza to, że wciąż nie jest jasne, w jaki sposób witamina D wpływa na funkcjonowanie mózgu.

– Wiele badań wskazywało na wpływ składników odżywczych, w tym witaminy D, na funkcje poznawcze u seniorów, jednak dane pozyskiwane były w oparciu o jadłospis i sprawdzanie poziomu witaminy D we krwi. Chcieliśmy wiedzieć, czy witamina D jest obecna w mózgu, a jeśli tak, to jaka jej koncentracja wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia demencji – tłumaczyła dr Kyla Shea, główna autorka badania, i dodaje: – Okazuje się, że obecność witaminy D w mózgu pomaga chronić seniorów przed pojawieniem się objawów demencji.

Szacuje się, że na demencję cierpi blisko 55 milionów osób na świecie, a wraz ze starzeniem się populacji liczba ta będzie wzrastać.

– Aby opracować metody zapobiegania lub spowalniania otępienia, musimy lepiej zrozumieć czynniki, które przyczyniają się do jego rozwoju – piszą autorzy i zapowiadają kontynuowanie badań.

Źródło: "Brain vitamin D forms, cognitive decline, and neuropathology in community-dwelling older adults", M. Kyla Shea, Kathryn Barger, Bess Dawson-Hughes, Sue E. Leurgans, Xueyan Fu, Bryan D. James, Thomas M. Holland, Puja Agarwal, Jifan Wang, Gregory Matuszek, Nicholas E. Heger, Julie A. Schneider, Sarah L. Booth, Alzheimer's & Dementia, DOI: 10.1002/alz.12836/ PAP