Obserwuj w Google News

Test wykryje alzheimera 20 lat wcześniej, zanim pojawią się objawy

2 min. czytania
21.09.2023 11:43
Zareaguj Reakcja

Australijscy badacze opracowali prosty w użyciu test, który na podstawie kropli krwi przewiduje chorobę Alzheimera 20 lat przed pojawieniem się objawów. Urządzenie można przystosować do detekcji także innych chorób neurologicznych.

Próbka krwi
fot. Shutterstock

Z danych NFZ wynika, że w 2022 roku w Polsce zdiagnozowanych na Alzheimera i choroby pokrewne było 357 tys. osób. Choć na chorobę Alzheimera nie ma tak naprawdę leku, to wiedza o ryzyku może dawać osobie zagrożonej nią znaczną przewagę – przypominają naukowcy z Australian National University (ANU).

- Jeśli dana osoba może dowiedzieć się o swoim poziomie ryzyka na tak długo przed chorobą, daje jej to mnóstwo czasu na wprowadzenie pozytywnych zmian w stylu życia oraz przyjęcie odpowiedniej strategii leczenia, co może pomóc zwolnić postępy schorzenia – podkreśla Shankar Dutt, jeden z twórców wynalazku opisanego w periodyku "Small Methods".

Naukowcy wyjaśniają, że obecnie chorobę Alzheimera diagnozuje się głównie na podstawie pogorszenia zdolności umysłowych, w momencie, gdy choroba już poważnie uszkodziła mózg. Jak wskazują, wczesne wykrycie choroby, które jest istotne dla skutecznego leczenia, obecnie wymaga inwazyjnych i kosztownych procedur szpitalnych, takich jak punkcja lędźwiowa, która może być obciążająca fizycznie i psychicznie dla pacjentów. Nowy test może zrewolucjonizować szybkie wykrywanie Alzheimera.

Wystarczy niewielka próbka krwi

Aby wykonać test, wystarczy pobrać niewielką ilość krwi i umieścić ją w urządzeniu wielkości smartfona. Wspierany sztuczną inteligencją nanotechnologiczny chip reaguje na specyficzne białka.

- Nasza technika wymaga tylko niewielkiej próbki krwi, a pacjenci mogliby otrzymać wyniki niemal natychmiast. Szybki i prosty test mógłby być przeprowadzany przez lekarzy rodzinnych i innych specjalistów, co wyeliminowałoby konieczność wizyty w szpitalu i byłoby szczególnie wygodne dla osób mieszkających na odległych, np. wiejskich obszarach – powiedział współtwórca urządzenia, prof. Patrick Kluth.

Badacze twierdzą, że ich metodę można dostosować także do innych schorzeń, np. choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego czy stwardnienia zanikowego bocznego.

- Krew to złożona ciecz zawierająca ponad 10 000 różnych biocząsteczek. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik filtracji, naszej platformy z nanoporami oraz inteligentnych algorytmów uczenia maszynowego, być może będziemy w stanie zidentyfikować nawet najbardziej ulotne białka – wyjaśnił Shankar Dutt.

Źródło: High Accuracy Protein Identification: Fusion of Solid-State Nanopore Sensing and Machine Learning - Shankar Dutt, Hancheng Shao, Buddini Karawdeniya, Y. M. Nuwan D. Y. Bandara, Elena Daskalaki, Hanna Suominen, Patrick Kluth. Small Methods, 18 September 2023 doi.org/10.1002/smtd.202300676