Tak wygląda udar za kierownicą. Szokujące nagranie
Udar u kierowcy to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może skończyć się tragicznie, również dla innych użytkowników drogi. W sieci opublikowano szokujące nagranie, na którym widać, w jaki sposób osoba z udarem kieruje samochodem. Przypominamy, jak rozpoznać udar mózgu.

Udar może przytrafić się osobom w każdym wieku. Zwykle dochodzi do niego w najmniej spodziewanym momencie, podczas wykonywania codziennych czynności. Chociaż czasami pojawiają się pewne “sygnały ostrzegawcze”, takie jak silne bóle głowy, zmęczenie czy problemy ze wzrokiem, zazwyczaj udar zaskakuje. Udar w samochodzie to zagrożenie nie tylko dla samego chorego, ale i wszystkich osób znajdujących się na drodze.
Widać to na filmie udostępnionym przez fanpage “Trzy Kwadranse” na Facebooku. Mężczyzna znajdujący się w samochodzie nagle traci panowanie nad kierownicą. Samochód kręci się w kółko, zjeżdża na pobocze. Niestety, z filmu nie dowiadujemy się, czy kierowca otrzymał pomoc. Drugi samochód widoczny na nagraniu zawraca. Pamiętajmy, że od tego, jak szybko zostanie udzielona pomoc, zależy zdrowie i życie chorego.
W przypadku udaru liczą się SEKUNDY
Jeżeli podejrzewamy u kogoś udar, należy jak najszybciej zawiadomić pogotowie. Udar mózgu prowadzi do niepełnosprawności, a w najgorszym wypadku śmierci. Im szybciej pacjent otrzyma leki, tym większa szansa, że uniknie groźnych powikłań neurologicznych. Najważniejsze objawy udaru, to:
- niedowład
- nagły, bardzo silny ból głowy
- opadający kącik ust
- problemy z chodzeniem/utrzymaniem równowagi
- częściowy paraliż
- zaburzenia widzenia (w jednym oku lub obu oczach)
- bełkotliwa mowa
- splątanie
Osoba z udarem nagle staje się “niezdarna”, jej zachowanie jest nietypowe. Ministerstwo zdrowia apeluje:
Jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twojej obecności może mieć udar, działaj szybko i sprawdź:
- U – utrudniona mowa. Poproś o powtórzenie prostej frazy. Czy mowa jest niewyraźna lub dziwna?
- D – dłoń opadnięta. Poproś osobę, aby podniosła obie ręce. Czy jedna ręka opada w dół? A może nie może podnieść jednej ręki?
- A – asymetria ust. Poproś tę osobę, aby się uśmiechnęła. Czy opadnie jedna strona twarzy?
- R – rozmazane widzenie. Spytaj, czy widzi wyraźnie.