,

Stwardnienie rozsiane: wczesne, pierwsze objawy. Jak rozpoznać SMA?

16.03.2021
Aktualizacja: 31.05.2023 14:59

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego łatwo zlekceważyć, bo mogą być niepozorne. Pogorszenie widzenia, ciągłe zmęczenie, zawroty głowy, wzmożona potrzeba oddawania moczu - te objawy łatwo zrzucić na pracę, stresujący tryb życia, ale mogą to być symptomy SM. Sprawdź, jak zaczyna się stwardnienie rozsiane.

Stwardnienie rozsiane - zawroty głowy
fot. Shutterstock

Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex – SM) daje o sobie znać w młodym wieku, zwykle u osób między 20. i 30. rokiem życia można rozpoznać już pierwsze objawy. 

SM to choroba autoimmunologiczna, w której przebiegu komórki, które mają bronić organizm przed zakażeniami, mylą się i niszczą osłonki mielinowe nerwów. Mielina odpowiada za przekazywanie impulsów nerwowych przez włókna nerwowe. Jeżeli zostanie uszkodzona w niewielkim stopniu, impuls może wędrować dalej bez przeszkód bądź zostać w niewielkim stopniu zmodyfikowany. Natomiast, gdy zostanie uszkodzona w poważny sposób, w miejscu uszkodzenia powstaje stwardniała blizna, a przebieg impulsów nerwowych może ulec przerwaniu, prowadząc do całkowitego zniszczenia włókien nerwowych. 

W zależności od miejsca powstania stwardnienia (blizny), dana funkcja organizmu zostaje zaburzona lub wstrzymana.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną, ale dzięki odpowiedniej terapii lekowej, zdrowemu stylowi życia i wdrażaniu leczenia objawowego, można spowalniać jej przebieg.

Stwardnienie rozsiane: wczesne objawy. Jak rozpoznać SM?

Stwardnienie rozsiane ma charakter postępujący i może prowadzić do poważnej niepełnosprawności. Dlatego niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie objawów, postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie leczenia, które spowolni rozwój SM.

Wczesne objawy stwardnienia rozsianego. Na to warto zwrócić uwagę:

ZABURZENIA WIDZENIA objawiające się niewyraźnym i zamazanym widzeniem, bólem gałki ocznej, podwójnym widzeniem, zaburzeniem widzenia kolorów, a nawet nagłym zaniewidzeniem lub ślepotą oka. Zaburzenia widzenia mogą wystąpić nagle lub narastać w ciągu kilku dni. Są efektem pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego i zmian, jakie zachodzą w nerwie wzrokowym.

Włodzimierz Zientarski o stwardnieniu rozsianym

- Siedzieliśmy w kawiarni. Przygotowywaliśmy się do jakiejś imprezy motoryzacyjnej i nagle ona mówi: Wiesz co, jakoś słabo widzę na jedno oko - wspominał Włodzimierz Zientarski w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

PROBLEMY Z PĘCHERZEM MOCZOWYM występują u mniej więcej 80 proc. chorych na SM we wczesnym stadium choroby. Objawy to przede wszystkim silna konieczność częstego oddawania moczu i parcie na pęcherz, a nawet mimowolne i nieświadome nietrzymanie moczu.

KURCZE MIĘŚNI i ból mięśni to najczęstsze objawy wczesnego stadium choroby. Niepokój powinno budzić powtarzające się i bolesne uczucie sztywności oraz skurcze mięśni. Ból występuje zwykle w nogach.

ZAWROTY GŁOWY, którym towarzyszy też osłabienie i zmęczenie. Część chorych, jako wczesne objawy SM wskazuje problemy z utrzymaniem równowagi.

ZABURZENIE POZNAWCZE, częste problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia nastroju (od smutku, płaczu po wybuchy śmiechu).

To najczęstsze wczesne objawy SM, ale u chorych występują też inne objawy zależne od tego, w którym miejscu układu nerwowego doszło do uszkodzenia. Wśród wczesnych objawów stwardnienia rozsianego wymienia się także: zaburzenia słuchu, drgawki lub drżenie rąk, zaburzenia mowy, wypadanie przedmiotów z rąk i pogorszenie pisma, a nawet napad padaczkowy.

Stwardnienie rozsiane: badania. Jak wykryć SM?

Podstawą diagnostyki SM jest badanie neurologiczne, które pozwala wskazać, jakie części układu nerwowego zostały zaatakowane przez chorobę.

Przy podejrzeniu stwardnienia rozsianego przeprowadza się badanie głowy metodą rezonansu magnetycznego, a czasami również odpowiedniego odcinka kręgosłupa.

Bada się również dno oka i wykonuje się badania pomocnicze, takie jak badanie potencjałów wywołanych.

Czasami konieczne jest wykonanie punkcji lędźwiowej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: neurologia-praktyczna.pl, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

logo Tu się dzieje