Obserwuj w Google News

Powstała klinika "Budzik" dla dorosłych. Kiedy przyjmie pacjentów?

1 min. czytania
09.12.2022 10:32
Zareaguj Reakcja

Klinika "Budzik" dla dorosłych powstała na wzór dziecięcego "Budzika", działającego przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dziecięcy "Budzik" wybudził właśnie setne dziecko.

Ewa Błaszczyk
fot. Pawel Wodzynski/East News

W czwartek 8 grudnia 2022 roku oficjalne zakończono budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Ewa Błaszczyk. "W tej chwili światowe badania naukowe kierują się bardzo na mózg i centralny system nerwowy, więc jeśli uda się coś zrobić, będzie to miało znaczenie nie tylko dla śpiączki, ale też wszystkich chorób degeneracyjnych mózgu" – zaznaczyła szefowa fundacji "Akogo".

Klinika "Budzik" dla dorosłych - kiedy otwarcie?

Klinika "Budzik" dla dorosłych to trzypiętowy budynek o powierzchni 3800 mkw, wyposażony w 17 łóżek i specjalistyczny sprzęt, m.in. sensoryczny i multimedialny. Większość aparatury jest już na miejscu. Klinika zakupiła m.in. nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 50 mln zł.

Co roku w Polsce w przedłużającą się śpiączkę zapada kilkaset osób, trzykrotnie więcej dorosłych niż dzieci. W klinice "Budzik" dla dorosłych otrzymają pomoc pacjenci po urazach neurologicznych w stanie śpiączki. Będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii i terapii manualnych.

Klinika "Budzik" dla dorosłych stanęła przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Pierwszych pacjentów przyjmie w marcu 2023 roku.

Źródło: PAP Ilona Pecka