,

Spróbują wyleczyć padaczkę lekooporną. Pierwsze badanie kliniczne

20.03.2023 11:29

Australijscy naukowcy spróbują wyleczyć padaczkę lekooporną. Pierwsze na świecie badanie z udziałem ludzi zostanie przeprowadzone na Uniwersytecie Monasha w Melbourne.

Badanie EEG
fot. Shutterstock

Lek nie jest nowy. To selenian sodu - opracowany ponad 10 lat temu przez naukowców z Uniwersytetu w Melbourne jako terapia onkologiczna. Teraz uczeni sprawdzą, czy może posłużyć także w leczeniu epilepsji. Wyniki badań przedklinicznych są bardzo obiecujące.

Leczenie padaczki lekoopornej

Profesor Terry O'Brien, szef Monash Neuroscience i zastępca dyrektora ds. badań w Alfred Health, od 2012 roku bada wpływ selenianu sodu na epilepsję. W 2016 roku brał udział w badaniu nad lekiem zapobiegającym rozwojowi padaczki u szczurów.

Testy przedkliniczne wykazały, że lek działa poprzez zmianę akumulacji białka tau w mózgu, które powoduje uszkodzenie komórek w chorobach zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera i różne rodzaje demencji. U części szczurów, które chorowały na epilepsję, w tym padaczkę lekooporną, nastąpiło całkowite wycofanie się objawów, u innych - wyraźne zmniejszenie częstotliwości i nasilenia napadów padaczkowych.

"Nie ma powodu, dla którego wyniki nie mogłyby zostać powtórzone u ludzi" - zauważyła Lucy Vivash z Monash Neuroscience w rozmowie z "Herald Sun".

Badanie obejmie 124 osoby z padaczką lekooporną z dziewięciu australijskich miast i będzie trwało sześć miesięcy. Start w październiku.

Badania kliniczne podzielone są na cztery fazy:

  • I faza badań klinicznych: sprawdzane jest bezpieczeństwo, m.in. dawka, czas pozostawania w organizmie i toksyczność danego preparatu.
  • II faza badań klinicznych: sprawdzane są bezpieczeństwo oraz skuteczność w grupie chorych.
  • III faza badań klinicznych: preparat porównywany jest z dostępnym standardem terapeutycznym lub placebo.
  • IV faza badań klinicznych: po dopuszczeniu leku do obrotu monitorowane są jego skutki w dłuższej perspektywie czasowej.

Źródło: Sky News

Logo radiozet Dzieje się