Otyłość ma wpływ na mózg. Zmiany są podobne jak przy... alzheimerze

07.02.2023
Aktualizacja: 07.02.2023 15:58

Otyłość nie tylko zmienia ciało i zwiększa ryzyko wielu chorób, ale nie pozostaje też bez wpływu na mózg i jego funkcjonowanie. W jednym z najnowszych badań porównano zmiany w mózgach osób z chorobą Alzheimera i chorobą otyłościową. Wnioski nie są optymistyczne.

Otyłość zmienia mózg jak alzheimer
fot. Shutterstock

Jak piszą w raporcie z badania kanadyjscy naukowcy, mózgi osób otyłych przechodzą zmiany podobne do tych, jakie pojawiają u pacjentów z chorobą Alzheimera. Zmiany u osób z tymi dwiema chorobami dotyczą tych samych obszarów. To pierwsze badanie, które bezpośrednio porównuje wzorce ubytków w mózgach w tych grupach.

Otyłość zwiększa ryzyko alzheimera?

Osoby, które są otyłe w połowie swojego życia, jest związana z większym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera – uważają naukowcy. Przeanalizowali skany mózgów ponad 1300 osób – w jednej grupie byli chorzy na alzheimera, w drugiej na otyłość. Stwierdzono, że obie grupy miały podobne zmniejszone obszary mózgu odpowiedzialne za uczenie się, pamięć i zdolność wydawania sądów. Raport z badania ukazał się „Journal of Alzheimer's Disease”.

Już wcześniejsze badania wykazały, ż otyłość może powodować zmiany w organizmie, które są związane z podniesieniem ryzyka choroby Alzheimera, w tym uszkodzenie naczyń krwionośnych mózgu i nagromadzenie nieprawidłowych białek w mózgu (płytek amyloidowych). Nowe badanie poszło o krok dalej.

Jest jeden sposób, by zmniejszyć ryzyko alzheimera

– Wykazaliśmy, że istnieje podobieństwo między mózgami osób otyłych i tych z chorobą Alzheimera. Sprowadza się ono do grubości kory mózgowej – wyjaśnia pierwszy autor badania, dr Filip Morys, neurolog z Uniwersytetu McGill w Montrealu (Kanada). Według dr. Morysa, cieńsza kora mózgowa może zaś oznaczać mniejszą liczbę komórek w mózgu.

Jest jednak ratunek dla osób z otyłością, bo spadek możliwości poznawczych najpewniej można spowolnić. Sposób jest dość oczywisty: zmniejszenie masy ciała. Chociaż analiza skanów mózgów dokonana przez kanadyjskich naukowców nie udowodniła jednoznacznie, że to otyłość powoduje zmianę grubości kory mózgowej, to badaczka zajmująca się metabolizmem dr Sabrina Diano z Columbia Irving Medical Center uważa, że kontrola wagi może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko ubytków w mózgu u osób otyłych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: F. Morys, O. Potvin, Y. Zeighami, J. Vogel, R. Lamontagne-Caron, S. Duchesne, A. Dagher, Alzheimer’s Disease Neuroimaging Initiative. Obesity-Associated Neurodegeneration Pattern Mimics Alzheimer's Disease in an Observational Cohort Study, Journal of Alzheimer's Disease, 2023;91(3):1059-1071