Nietypowy początek Parkinsona. Zwróć uwagę na ból ciała

06.02.2023 16:26

Choroba Parkinsona kojarzy się z drżeniem rąk, problemami z poruszaniem się, zgarbioną sylwetką, ale początek tej choroby może być nietypowy. U niektórych pierwszym objawem Parkinsona jest ból jednej części ciała. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę. 

Objawy Parkinsona
fot. Shutterstock

Choroba Parkinsona jest postępującym schorzeniem neurologicznym. Charakterystyczną jej cechą jest utrata neuronów na skutek odkładania się w nich patologicznego białka a-synukleiny. Obumieranie komórek nerwowych powoduje deficyt związku chemicznego zwanego dopaminą, dzięki której przekazywane są impulsy nerwowe służące poruszaniu się. Właśnie dlatego rozwój choroby powoduje, że ruchy chorych stają się wolniejsze, mniej precyzyjne, czasami niezależne od woli, a wykonywanie codziennych czynności staje się dla nich coraz trudniejsze.

Parkinson zaczyna się zwykle od drżenia rąk, sztywności mięśniowej, spowolnienia ruchów. Drżenie jest głównym objawem, który skłania chorych do wizyty u lekarza. Zdarza się jednak, że choroba ma zupełnie inny, trudny do rozpoznania początek, który łatwo przeoczyć lub zlekceważyć. Pierwszym objawem choroby Parkinsona może być ból.

Nietypowy początek Parkinsona. Nie lekceważ bólu

Czasami choroba Parkinsona zaczyna się trudnym do wyjaśnienia bólem barku lub całej ręki. Wystąpienie bólu i trudności ruchowych może być poprzedzone okresem depresji, zaburzeń pamięci, ogólnego osłabienia.

W mniej typowym przebiegu choroby, diagnoza przychodzi znacznie później - zwykle wtedy, gdy pojawiają się kolejne, bardziej charakterystyczne objawy. Dyskretny początek Parkinsona i stopniowe, czasem bardzo powolne narastanie objawów powodują, że chorzy doszukują się innych przyczyn swoich dolegliwości. Uważają, że doświadczane przez nich objawy są wynikiem upadku/wypadku, stresu po przykrym doświadczeniu, okresu napięcia emocjonalnego lub wysiłku.

Inne objawy choroby Parkinsona, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • maskowata, pozbawiona emocji twarz,
  • widoczne drżenie dłoni (zwykle jednostronne),
  • pochylona do przodu sylwetka,
  • chód drobnymi krokami,
  • brak balansowania jedną kończyną górną podczas chodzenia,
  • powolność ruchów - chodzenia, ubierania się, wykonywania podstawowych czynności,
  • niezgrabność ruchów,
  • pogorszenie pisma.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
  • Źródło: Choroba Parkinsona — jak właściwie rozpoznawać, skutecznie i bezpiecznie leczyć? - Jarosław Sławek; Zakład Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego, Gdański Uniwersytet Medyczny Oddział Neurologii, Szpital św. Wojciecha, Podmiot Leczniczy "Copernicus". Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 6, 281–291.
  • Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona - Dr Jakub Sienkiewicz; Fundacja Żyć z chorobą Parkinsona.