Naukowcy ujawniają pierwszy objaw Parkinsona. Na to zwróć uwagę

30.01.2023 12:17

Charakterystycznym objawem choroby Parkinsona jest drżenie rąk i problemy z poruszaniem się, ale zdaniem naukowców nie są to wcale pierwsze symptomy tej choroby. Litewscy badacze wskazują, że charakterystycznym objawem Parkinsona we wczesnym stadium są problemy z mową. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.

Pierwszy objaw Parkinsona
fot. Shutterstock

Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób neurozwyrodnieniowych. Jest zwykle łączona z zaawansowanym wiekiem, pogorszeniem jakości i skróceniem długości życia. Choroba rozwija się latami - proces ten rozpoczyna się, zanim wystąpią objawy. Pojawienie się wyraźnych symptomów Parkinsona świadczy o zaawansowaniu choroby. Głównymi objawami są zaburzenia w postaci spowolnienia ruchowego, drżenia spoczynkowego i wzmożenia napięcia mięśni typu plastycznego. 

Choć Parkinson kojarzony jest głównie z drżeniem rąk i problemami z poruszaniem się, to te symptomy wcale nie muszą występować na samym początku. Litewscy naukowcy twierdzą, że pierwszym sygnałem ostrzegawczym choroby Parkinsona może być... zmieniony sposób mówienia.

To może być pierwszy objaw choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest spowodowana utratą komórek nerwowych w obszarze mózgu odpowiedzialnym za produkcję dopaminy, która pomaga koordynować ruchy ciała. Z czasem sytuacja się pogarsza, ponieważ coraz więcej komórek obumiera i osoby chorujące na Parkinsona zaczynają zmagać się z wykonywaniem codziennych zadań.

Wraz ze spadkiem aktywności motorycznej zmniejsza się też funkcja strun głosowych, przepony i płuc — twierdzą eksperci. Rytis Maskeliūnas, analityk danych z Politechniki w Kownie, powiedział: "Zmiany w mowie często pojawiają się nawet wcześniej niż zaburzenia funkcji motorycznych". Objawy, takie jak sztywność mięśni, często pojawiają się dopiero wtedy, gdy utracono około 80 procent komórek nerwowych.

Profesor Maskeliūnas powiedział, że związek między chorobą Parkinsona a zaburzeniami mowy był zauważany już od lat 60. XX wieku, ale postęp technologiczny ułatwił analizę. Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję do zbadania próbek mowy 61 pacjentów z chorobą Parkinsona i 43 zdrowych ochotników. W dźwiękoszczelnej kabinie mikrofon nagrywał wypowiedzi obu grup. Algorytm AI (sztucznej inteligencji) został wykorzystany do przetwarzania nagrań i analizy wszelkich różnic.

Na podstawie wyników badania stwierdzono, że pacjenci we wczesnym stadium choroby Parkinsona mogą mówić:

  • ciszej,
  • bardziej monotonnie,
  • mniej ekspresyjne,
  • wolniej i bardziej fragmentaryczne. 

Litewski zespół pracuje teraz nad znalezieniem sposobu na wcześniejsze wykrywanie choroby Parkinsona za pomocą aplikacji mobilnej. Ta metoda ma ułatwić wczesne rozpoznanie choroby i śledzenie skuteczności leczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: A Hybrid U-Lossian Deep Learning Network for Screening and Evaluating Parkinson’s Disease - Rytis Maskeliūnas, Robertas Damaševičius, Audrius Kulikajevas, Evaldas Padervinskis, Kipras Pribuišis, Virgilijus Uloza. Applied Sciences, 2022; 12 (22): 11601 DOI: 10.3390/app122211601.