Najmłodszy na świecie pacjent z alzheimerem. Nie zdążył wejść dorosłość

08.02.2023 10:33

Lekarze zdiagnozowali chorobę Alzheimera u najmłodszego pacjenta na świecie. Pierwsze objawy wystąpiły jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia.

Najmłodszy pacjent z alzheimerem
fot. Shutterstock

Zespół naukowców, kierowany przez Jia Jianping z Innovation Center for Neurological Disorders szpitala Xuanwu powiązanego z Capital Medical University w Pekinie, opisał przypadek 19-letniego pacjenta, u którego potwierdzono chorobę Alzheimera. To najmłodszy przypadek na świecie.

Najmłodszy pacjent z chorobą Alzheimera

Pierwsze objawy choroby Alzheimera u najmłodszego na świecie pacjenta pojawiły się w wieku zaledwie... 17 lat. Zaczęło się od delikatnych trudności z koncentracją w szkole. Niestety, rok później doszło do znacznej utraty pamięci krótkotrwałej. Młody człowiek (płci nie ujawniono) miał coraz większe problemy z czytaniem, trudności w zapamiętaniu, gdzie odłożył rzeczy osobistego użytku, nie mógł przypomnieć sobie wydarzeń dnia poprzedniego. Doszło do tego, że chory zapominał o jedzeniu. Musiał zrezygnować z nauki w szkole.

Zespół Jia poinformował, że najmłodszy pacjent z alzheimerem nie ma historii choroby w rodzinie, nie zidentyfikowano też żadnych innych czynników ryzyka, takich jak mutacje genetyczne, infekcje czy inne choroby. Niezwykły przypadek opisano w "Journal of Alzheimer's Disease".

Choroba Alzheimera powoduje odkładanie się w mózgu nieprawidłowych białek, co skutkuje obumieraniem komórek nerwowych. Pierwszy przypadek opisano w 1905 roku. Przyczyny choroby Alzheimera wciąż nie są jasne. W grupie ryzyka znajdują się osoby po 65. roku życia i osoby z dodatnim wywiadem rodzinnym.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera są trudne do uchwycenia, ale warto być czujnym. Szybko wdrożona terapia jest w stanie spowolnić rozwój choroby.

Źródło: globaltimes.cn