Oceń
Prognoza pogody na najbliższe dni nie jest łaskawa dla meteopatów: nadciąga cyklon Harto, który przyniesie intensywne opady deszczu i śniegu, a także bardzo niskie ciśnienie. Nieprzyjemna aura zapanuje w całym kraju i będziemy musieli do niej przywyknąć. Niestety, eksperci zapowiadają, że trudne warunki pogodowe mogą utrzymywać się nawet do końca miesiąca.
To oznacza bardzo trudny czas dla meteopatów… czyli ponad połowy naszego społeczeństwa. Według specjalistów z IMGW meteopaci stanowią bowiem nawet 50-70 proc. ludzi w wieku 18-75 lat. Nagła zmiana pogody może nasilić objawy niektórych chorób przewlekłych. W grupie ryzyka są osoby chorujące na:
- reumatyzm
- astmę
- nadciśnienie tętnicze
- chorobę wieńcową (mogą pojawić się silne bóle serca)
Jednak na skutki zmian pogodowych narażone są też w pełni zdrowe osoby. Objawy, na jakie musimy przygotować się w najbliższym czasie to ból głowy, senność, nadmierne zmęczenie, spadek nastroju i niepokój. Uważać powinny osoby, które miewają ataki paniki: mogą się one nasilić. Gwałtowna zima może dać się we znaki również małym dzieciom które nie wykształciły w pełni mechanizmów obronnych.
Dlaczego zmiana pogody powoduje ból głowy?
Ból głowy podczas zmian pogodowych jest powszechnym zjawiskiem. Najczęściej przyczyną jest zmiana ciśnienia atmosferycznego, która powoduje zachwianie równowagi w zatokach i uchu wewnętrznym. Na ból głowy może wpłynąć również większa wilgotność powietrza.
– Organizm człowieka dąży do utrzymania homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi, zapewniającej optymalne środowisko do przeprowadzania procesów chemicznych i fizycznych zachodzących w naszych ciałach, a nieustannie zmieniające się warunki zewnętrzne stale mu to utrudniają. Skutkiem zaburzenia tej wewnętrznej równowagi jest wystąpienie objawów meteorotropowych. Tym mianem określa się dolegliwości natury fizycznej (np. bóle), jak i psychicznej (np. obniżony nastrój), wywołane przez środowisko atmosferyczne – tłumaczy dr Grzegorz Kaliński, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW)
W najbliższych dniach warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, sen i odpoczynek. Pamiętajmy o aktywności fizycznej: jeżeli pogoda uniemożliwi wyjście na zewnątrz, porozciągajmy się w domowych warunkach.
Oceń artykuł