,

Jak boli głowa ze stresu? Tak rozpoznasz migrenę na tle nerwowym

10.03.2023
Aktualizacja: 10.03.2023 09:09

Migrena może mieć podłoże psychiczne: częsty lęk i niepokój są czynnikami wyzwalającymi ataki bólu głowy. W takim przypadku należy podejść do leczenia kompleksowo. Jak objawiają się migreny na tle nerwowym? Wyjaśniamy.

Migrena ze stresu: najważniejsze objawy
fot. Shutterstock
  1. Ból głowy na tle nerwowym: zwróć uwagę na te symptomy
  2. Migrena ze stresu: jak sobie radzić?

Zaburzenia nerwicowe, potocznie zwane “nerwicą”, obejmują wiele różnych problemów (m.in. zaburzenia lękowe w postaci fobii, inne zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne), jednak mają wspólną cechę: prowadzą do dolegliwości somatycznych.  Stres wyniszcza cały organizm, wpływa na wszystkie narządy, w tym głowę. Silne emocje mogą przyczyniać się do różnych rodzajów bólu głowy, w tym migreny. Osoby, które doświadczają ataków migreny wywołanych stresem, doskonale wiedzą, jak rozpoczyna się taki ból głowy i co go nasila. Migrena ze stresu jest bardzo charakterystyczna, na początku występuje delikatne mrowienie, które w ciągu kilku godzin przekształca się w bardzo silny ból. Podczas takiego ataku samo ruszanie głową jest bardzo utrudnione, nie mówiąc o wykonywaniu codziennych czynności. Każdy, najmniejszy wysiłek powoduje ból. Jak rozpoznać ból głowy ze stresu?

Ból głowy na tle nerwowym: zwróć uwagę na te symptomy

Objawy migreny na tle nerwowym, to najczęściej:

  • sztywnienie karku
  • nadwrażliwość na światło
  • mdłości (u niektórych osób wymioty)
  • tętniący, pulsujący ból, który narasta i stopniowo obejmuje całą głowę
  • uczucie, że coś uciska głowę lub jest zaciśnięte wokół niej
  • bóle mięśni
  • drażliwość
  • bardzo silne zmęczenie
  • uczucie smutku, niepokój

Dolegliwości te trudno złagodzić za pomocą środków dostępnych bez recepty i zazwyczaj utrzymują się one od kilku godzin do kilku dni.Według American Headache Society około 4 na 5 osób z migreną zgłasza stres jako czynnik wyzwalający. Co ciekawe, u niektórych pacjentów, migrena ze stresu może wystąpić już w momencie relaksu, gdy chory zdążył już zapomnieć o swoich emocjach. Niektórzy nazywają to “efektem rozczarowania”. Osoby z migreną mogą doświadczyć ataku po zakończeniu ciężkiego dnia lub tygodnia w pracy lub szkole lub na początku wakacji. Pierwsze objawy zaczynają się wtedy wraz ze spadkiem poziomu stresu. To reakcja organizmu na wysiłek związany z nerwami.

Migrena ze stresu: jak sobie radzić?

Jeżeli zaobserwowaliśmy, że ataki migreny pojawiają się u nas najczęściej w wyniku stresującej sytuacji, oprócz konsultacji z neurologiem powinniśmy spotkać się również z psychologiem. Odpowiednia terapia pomaga zapanować nad stresorami, które wywołują ból migrenowy.

Obserwujmy dokładnie, jakie sytuacje wywołują w nas emocje, nad którymi nie umiemy zapanować. Znalezienie sposobów, dzięki którym poradzimy sobie w takich sytuacjach to jedyna skuteczna metoda, by chronić się przed atakami w przyszłości. Oprócz terapii u psychologa, jest też kilka metod, które możemy stosować samodzielnie (naprawdę pomagają). To m.in.:

  • codzienna joga, medytacja lub inne ćwiczenia, które łagodzą napięcie
  • odpowiednia ilość snu
  • masaże lecznicze
  • akupunktura
  • regularne, zdrowe posiłki

Źródło: mp.pl, healtline.com; Bae J, et al. (2022). Cognitive behavioral therapy for migraine headache: A systematic review and meta-analysis, mdpi.com; Reduction in perceived stress as a migraine trigger. Testing the “let-down headache” hypothesis, Richard B. Lipton, Dawn C. Buse, Charles B. Hall, Howard Tennen, Tiffani A. DeFreitas, Thomas M. Borkowski, Brian M. Grosberg, Sheryl R. Haut, Neurology Apr 2014, 82 (16) 1395-1401; DOI: 10.1212/WNL.0000000000000332