Obserwuj w Google News

Pierwsze objawy demencji w młodym wieku. Nie tylko utrata pamięci

2 min. czytania
Aktualizacja 11.09.2023
11.09.2023 16:18
Zareaguj Reakcja

Demencja u osób młodych występuje rzadko, ale świadomość na temat jej objawów jest niska, dlatego niewiele osób zgłasza się do lekarza, podejrzewając u siebie otępienie. Zazwyczaj problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju, zmianę osobowości i utratę nabytych zdolności przypisuje się innych chorobom lub problemom natury psychicznej. Warto jednak wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na demencję o wczesnym początku i zgłosić się po pomoc. Wykrycie otępienia odpowiednio wcześnie, umożliwia wdrożenie leczenie opóźniającego postęp choroby.

Objawy demencji w młodym wieku
fot. Shutterstock
  1. Pierwsze objawy demencji u osób młodych. Na co zwrócić uwagę?
  2. Diagnozowanie demencji u osób młodych. Jakie badania wykonać?

Demencja, inaczej otępienie, to zespół objawów wywołany chorobą mózgu (zwykle przewlekłą lub o przebiegu postępującym). Charakteryzuje się licznymi zaburzeniami wyższych funkcji korowych, wśród których wymienia się pamięć, myślenie, orientację, rozumienie, liczenie, zdolność do uczenia się, język oraz ocenę rzeczywistości. Towarzyszą im często zaburzenia emocjonalne, zachowania i motywacji. 

Im osoba starsza, tym bardziej narażona jest na pojawienie się objawów otępienia - ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Otępienie rzadko dotyczy osób młodych, ale objawów demencji nie wolno lekceważyć. Otępienie o wczesnym początku charakteryzuje się występowaniem objawów choroby mózgu u osób poniżej 65. roku życia – zazwyczaj między 30. a 65. rokiem życia. Te wczesne objawy często pozostają niezauważone ze względu na związek demencji z podeszłym wiekiem i często są przypisywane innym przyczynom, takim jak depresja, przewlekły stres, menopauza.

Pierwsze objawy demencji u osób młodych. Na co zwrócić uwagę?

Eksperci z Dementia UK wyjaśnili na łamach brytyjskiego "The Mirror", że wbrew powszechnemu przekonaniu pierwszą oznaką demencji u młodszych osób często nie jest utrata pamięci, a raczej zmiany osobowości, utrata zdolności umysłowych lub fizycznych oraz wahania nastroju.

Objawy, które zdaniem ekspertów mogą wskazywać na demencję o wczesnym początku:

  • zmiany w zachowaniu i osobowości, na przykład rozwijanie nowych nawyków lub diametralna zmiana poczucia humoru;
  • problemy językowe, takie jak afazja, trudność ze znalezieniem odpowiednich słów, problemy z wysławianiem się i budowaniem zdań;
  • pogorszenie funkcjonowania społecznego, w tym brak chęci do nawiązywania kontaktów towarzyskich i utrzymywania relacji;
  • niezdarność lub problemy z równowagą;
  • zmiany nastroju, stany depresyjne, apatia;
  • obniżony poziom koncentracji;
  • problemy z podejmowaniem decyzji i rozwiązywaniem problemów;
  • problemy ze wzrokiem i świadomością przestrzenną, w tym trudności w ocenie odległości.

Diagnozowanie demencji u osób młodych. Jakie badania wykonać?

Jeśli zauważasz u siebie objawy mogące wskazywać na demencję, zgłoś się do lekarza POZ, wcześniej spisz na kartce wszystkie objawy, czy zachowania, które niepokoją. Możesz też przygotować sobie pytania. Lekarz po rozmowie z pacjentem i zebraniu wywiadu zdecyduje o dalszym postępowaniu. Może skierować do specjalisty, zwykle jest to neurolog i/lub psychiatra. 

Demencję diagnozuje się za pomocą testów, np. MMSE, czy testu zegara. Jednak przyczynę demencji można wykryć wyłącznie za pomocą specjalistycznych badań, zwykle przy pomocy tomografu komputerowego. W Polsce są dostępne leki objawowe, które mogą łagodzić objawy demencji, spowolnić jej rozwój, ale nie przywrócą stanu sprzed pojawienia się choroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.