Obserwuj w Google News

Czy zmiana pogody może powodować ból głowy?

2 min. czytania
Aktualizacja 25.03.2023
22.04.2021 19:54
Zareaguj Reakcja

Wiele osób twierdzi, że są w stanie przewidzieć zmianę pogody. Niektórzy "czują w kościach", że idzie deszcz, niektórzy mają ból głowy przed burzą? Czy rzeczywiście niektóre osoby mogą wyczuwać zmianę pogody? Wyjaśniamy.

Ból głowy a zmiana pogody
fot. Shutterstock

Dowód na związek pomiędzy zmianą pogody a pogorszeniem samopoczucia lub stanu zdrowia znaleźli w 2015 r. Japończycy, którzy zbierając dane o dziennej sprzedaży leku na ból głowy, zaobserwowali wzrost zainteresowania tym preparatem w dniach, gdy spadało ciśnienie barometryczne, które często wiąże się ze zmianą pogody.

Dlaczego boli głowy, gdy zmienia się pogoda? Trzy powody

Zdaniem badaczy mogą być trzy przyczyny tego zjawiska. Jedna jest związana z zatokami – czterema małymi wypełnionymi powietrzem jamami w kościach twarzy. Zmiany ciśnienia atmosferycznego wpływają na zmianę ciśnienia w zatokach, czego konsekwencją może być stan zapalny i ból, np. na wysokości czoła, pomiędzy oczami, za oczami, czy ból twarzy, ból głowy z tyłu lub z przodu. Miejsce bólu zależy od tego, w jakiej zatoce są największe zmiany w ciśnieniu oraz od budowy czaszki.

Drugą przyczyną może być wpływ ciśnienia na przepływ krwi w układzie naczyniowo-mózgowym, który kontroluje krążenie krwi wokół głowy. Krew jest silnie toksyczna dla neuronów, dlatego powinna być oddzielona od mózgu. Naczynia krwionośne układu mózgowo-naczyniowego mają receptory, które aktywują się, gdy naczynia krwionośne zbytnio się rozszerzają. Działają jak system wczesnego ostrzegania. Tę aktywację odczuwamy jako ból.

Zmiana ciśnienia to nie jedyny czynnik, który może mieć wpływ na złe samopoczucie. Na ból głowy może wpływać również wysoka wilgotność w powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ wysoka wilgotność może zwiększyć ilość śluzu wytwarzanego przez wyściółkę zatok w celu zatrzymania alergenów, kurzu i cząstek zanieczyszczeń, których jest bardzo dużo w gęstym, wilgotnym powietrzu. Może to powodować przekrwienie, stan zapalny i dyskomfort w zatokach, a także ból głowy zatok.

Czy można uniknąć bólu głowy, gdy zmienia się pogoda?

Oczywiście sięgnięcie po lek przeciwbólowy jest najprostszym rozwiązaniem. Jednak nie zawsze właściwym (patrz: ból głowy z odbicia). Warto też pomyśleć o innych sposobach na złagodzenie dolegliwości.

  1. Pogorszenie pogody nierzadko wymusza siedzenie w domu, a to z kolei może pogorszyć samopoczucie. Zła postawa (np. wiele godzin spędzonych na kanapie), stan zapalny w organizmie mogą potęgować ból, w tym również ból głowy. Zadbanie o właściwą postawę, a także niewielka aktywność fizyczna mogą zminimalizować dolegliwości bólowe.
  2. Odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zbilansowana, bogata w witaminy i minerały dieta, mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, zmniejszyć stan zapalny w organizmie i tym samym zmniejszyć dolegliwości bólowe.   
  3. Gdy zbliża się zła pogoda, możemy spróbować energicznie żuć, na przykład gumę do żucia. To pomoże wyrównać ciśnienie w zatokach, przez usta, nos i trąbkę Eustachiusza (która biegnie od ucha środkowego do gardła i jest bardzo ważna w wyrównaniu ciśnienia) i może zapobiec bólowi głowy wywołanemu uciskiem.

Źródło: The Conversation