Obserwuj w Google News

Czytanie w myślach będzie możliwe. Trwają prace nad implantem

2 min. czytania
09.11.2023 14:28
Zareaguj Reakcja

Umiejętność czytania w myślach zmieniłaby wiele w kontaktach międzyludzkich. Czy takie “ułatwienie” pomogłoby nam w komunikacji? A może wręcz przeciwnie? Niedługo będziemy mieli okazję się przekonać. Naukowcy opracowali specjalny implant. Jak działa?

Czy da się czytać w czyichś myślach? Powstaje specjalny implant
fot. Shutterstock

Niektórzy ludzie twierdzą, że potrafią czytać sobie w myślach. Dotyczy to zwykle bardzo bliskich relacji i wynika raczej z głębokiej więzi i empatii. Niestety, ludzki umysł nie jest do tego zdolny. Niebawem możemy być jednak świadkami prawdziwego przełomu, dzięki któremu możliwa będzie komunikacja na odległość bez użycia telefonów. Naukowcy z Duke University (USA) opracowali implant, który, choć jeszcze niedoskonale, sygnały powstające w mózgu dekoduje na mowę.

Jak działa wynalazek?

Niewielkie urządzenie, po wszczepieniu do mózgu odczytuje sygnały z ośrodka mowy. Następnie dekoduje je na mowę. Badacze porównują działanie implantu do do czytania audiobooków przy połowie normalnej prędkości. To tempo wynika ze zbyt małej liczby czujników obecnych w takim urządzeniu. Opracowany przez naukowców implant ma wielkość znaczka pocztowego. Wykonany jest z giętkiego tworzywa, gdzie znajduje się 256 mikroskopijnych sensorów. Pozwalają one dekodować pracę neuronów. 

Wynalazek został już przetestowany na pacjentach, którzy przechodzili skomplikowaną operację mózgu z różnych powodów np. w ramach terapii choroby Parkinsona czy wycięcia guza. Ochotnicy słuchali pozbawionych sensu słów i później je powtarzali. Implant nagrywał aktywność ich mózgów. Następnie naukowcy “wytrenowali” sztuczną inteligencję i sprawdzili, jak system radzi sobie z rozpoznawaniem dźwięków na podstawie danych o aktywności mózgu. System prawidłowo rozpoznawał głoski w 40 proc. przypadków. Jak tłumaczą autorzy badania, choć wydaje się, że to niewiele, na całą procedurę naukowcy mieli jedynie kwadrans w trakcie operacji mózgu pacjentów.

– W badaniach z wcześniejszymi, prostszymi wersjami urządzenia tego typu korzystano z danych gromadzonych w czasie wielu godzin, a nawet dni. Obecnie pracujemy nad urządzeniem tego samego rodzaju, które jednak nie będzie miało żadnych przewodów. Będzie można się z nim poruszać bez potrzeby podłączania do zasilania  – mówi dr Cogan, który kierował badaniami.
Implant może pomóc wielu pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi.

– Znajdujemy się w momencie, w którym generowana mowa nadal jest dużo wolniejsza od naturalnej. Jednak widać trajektorię, o której możemy dotrzeć do celu – mówi jeden z badaczy, dr Jonathan Viventi.

Źródło: Radio ZET/Duraivel, S., Rahimpour, S., Chiang, CH. et al. High-resolution neural recordings improve the accuracy of speech decoding. Nat Commun 14, 6938 (2023). https://doi.org/10.1038/s41467-023-42555-1