Obserwuj w Google News

Co dzieje się w mózgu osoby chorej na Alzheimera? Znaleziono nowy trop

2 min. czytania
21.09.2023 08:34
Zareaguj Reakcja

Na Alzheimera choruje obecnie 45 milionów osób na świecie. WHO szacuje, że w ciągu dwudziestu lat liczba ta może się podwoić. Mimo to, dokładne przyczyny rozwoju schorzenia nie są znane. Teraz, specjaliści z Wielkiej Brytaniii i Belgii odkryli ciekawy mechanizm. Jak piszą na łamach Science, za Alzheimera odpowiada samobójcza śmierć komórek mózgu. Co to dokładnie oznacza?

Samobójcza śmierć komórek mózgu prowadzi do Alzheimera. Ważne odkrycie
fot. Shutterstock

Alzheimer zmienia życie chorego i całej jego rodziny. Prowadzi do stopniowej utraty kolejnych umiejętności, uniemożliwiając pacjentowi samodzielne funkcjonowanie. Choroba jest bardzo powszechna, ale bezpośrednich przyczyn nadal nie ustalono. Ważnym krokiem może być najnowsze odkrycie. Jak twierdzą naukowcy  z Dementia Research Institute w University College London oraz KU Leuven w Belgii, że kluczowa jest samobójcza śmierć komórek mózgu.

Samobójcza śmierć neuronów: kiedy do niej dochodzi?

Śmierć samobójcza komórek, nazywana apoptozą, jest jednym z naturalnych procesów w organizmie. Dochodzi do niej wtedy, gdy komórki są nieprawidłowe, zużyte i nie można ich naprawić. W takiej sytuacji uruchamiany jest mechanizm genetyczny powodujący śmierć komórki. Zwykle do takiego procesu dochodzi pod wpływem różnych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych bodźców.

W przypadku rozwoju choroby Alzheimera podejrzewa się, że komórki mózgu giną na skutek odkładania się między neuronami nieprawidłowych białek beta amyloid oraz tau. Nie było jednak wiadomo, jaki jest tego mechanizm. Badacze z Anglii i Belgii  twierdzą, że pod wpływem patologicznych białek dochodzi do stanu zapalnego, którego “nie lubią neurony”. Na skutek tego uruchamiana jest „nekroptoza” (necroptosis) – śmierć samobójcza neuronów.

Pod wpływem białka tau komórki mózgu wytwarzają molekułę o nazwie MEG3, która bezpośrednio uruchamia mechanizm nekroptozy. Specjaliści wykazali to blokując ten mechanizm molekularny – neurony przestawały wtedy popełniać samobójstwo. Eksperymenty prowadzono na zmodyfikowanych genetycznie myszach z ludzkimi komórkami mózgu.  Jednocześnie tak je zaprogramowano, by w ich mózgach powstawało patologiczne białko beta amyloid.

Leczenie choroby Alzheimera jest niemożliwe: terapia polega wyłącznie na łagodzeniu przykrych objawów.
Prof. Bart De Strooper z Dementia Research Institute wyjaśnia, że dzięki odkryciu pojawia się szansa opracowania nowej metody leczenia.