Taki sposób spędzania czasu chroni przed demencją. Chodzi o aktywną nawigację

26.01.2023
Aktualizacja: 26.01.2023 15:40

Naukowcy dowiedli niedawno, że połączenie wyzwań fizycznych z poznawczymi jest świetną metodą zapobiegania demencji. Taki trening jest skuteczniejszy niż sam trening fizyczny, np. ćwiczenia czy spacer, albo poznawczy, np. czytanie lub rozwiązywanie krzyżówek. Połączenie tych dwóch aktywności są… biegi na orientację.

Biegi na orientację zapobiegają demencji
fot. Shutterstock

W nowej pracy naukowcy z kanadyjskiego McMaster University przekonują, że biegi na orientację, które pozwalają trenować zaniedbywane obszary mózgu, mogą być skuteczną metodą zapobiegania demencji. Ich wnioski ukazały się w piśmie „PLoS ONE”.

– Biegi na orientację stanowią wyzwanie fizyczne i poznawcze, dlatego są świetnym treningiem dla mózgu i dają więcej, niż sama aktywność fizyczna. To w dużej mierze sport na całe życie. Często można spotkać uczestników w wieku od sześciu do 86 lat – zapewnia Emma Waddington, autorka analizy.

Przełączanie między aktywnościami dobre dla mózgu

W badaniach wzięło udział 158 zdrowych osób w wieku od 18 do 87 lat, z różnym poziomem zaawansowania w biegach na orientację. Z wypełnionych przez uczestników kwestionariuszy wynikało, że osoby, które regularnie uczestniczyły w biegach, miały lepszą pamięć i nawigację przestrzenną. Sugeruje to, że dodanie elementu treningu nawigacyjnego do regularnej aktywności fizycznej korzystnie wpływa na pracę mózgu w perspektywie długoterminowej.

Aktywność, jaką są biegi na orientację, wymaga wielokrotnego przełączania się mózgu z jednego zadania na inne, podejmowania szybkich decyzji i poruszania się w terenie w szybkim tempie. To może być jeden z kluczy do skutecznego zapobiegania demencji.

Zdolność aktywnej nawigacji łatwo utracić

Biegi na orientację stymulują obszary mózgu, których nasi przodkowie używali, udając się na polowanie lub poszukując pożywienia. Dziś funkcje te nie są niezbędne do przetrwania, gdyż mamy takie udogodnienia, jak aplikacje GPS i łatwo dostępny pokarm. Ale jeśli nie ćwiczymy aktywnej nawigacji, możemy tę zdolność utracić – ostrzegają naukowcy.

W rozwoju choroby Alzheimera trudności z odnalezieniem drogi do domu to jeden z wczesnych objawów. Dotyczą one połowy pacjentów, także tych z łagodną postacią choroby. – W dzisiejszych czasach nie mamy tak wielu wyzwań poznawczych i fizycznych, których potrzebuje nasz mózg, dlatego warto samemu o nie zadbać – sugeruje Waddington.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: E. E. Waddington, J. J. Heisz, Orienteering experts report more proficient spatial processing and memory across adulthood. PLoS ONE, 2023, 18(1): e0280435 / PAP