Zasypiasz i czujesz, że spadasz. Czy to objaw choroby?
Uczucie nagłego spadania podczas zasypiania i w trakcie snu może przerazić. Zazwyczaj pojawia się w momencie przejścia z jawy do snu. Tego dziwnego złudzenia doświadczył chyba każdy z nas. Skąd się bierze i czy powinno nas zaniepokoić?

- Mioklonie – skąd się biorą i kiedy świadczą o chorobie?
- Uczucie spadania we śnie a możliwe choroby
- Mioklonie fizjologiczne a patologiczne – czym się różnią?
- Uczucie spadania we śnie to pozostałość po przodkach?
Uczucie spadania to zjawisko znane w medycynie. Określa się je mianem zrywu mioklonicznego. Mioklonie (zrywania mięśniowe) to gwałtowne, szarpiące skurcze mięśni, które mogą występować w obrębie jednego mięśnia lub całej grupy mięśni (poliklonie). Uczucie braku kontroli nad ciałem, jakie towarzyszy miokloniom, wywołuje silne emocje i zwykle kończy się wybudzeniem ze snu. Zrywy mięśniowe dotyczą wszystkich – przytrafiają się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Epizodyczne skurcze mięśni pojawiające się w trakcie zasypiania to normalne zjawisko. Jeżeli zrywy mięśniowe w trakcie snu pojawiają się często, mogą być konsekwencją niezdrowego trybu życia i nieprawidłowej higieny snu. Gwałtowne skurcze mięśni mogą być jednym ze skutków niedoboru snu oraz picia kawy lub alkoholu przed snem. Kiedy mioklonie świadczą o poważnych schorzeniach?
Mioklonie – skąd się biorą i kiedy świadczą o chorobie?
Zryw miokloniczny sam w sobie nie jest stanem chorobowym. Jeżeli mioklonie występują sporadycznie i są związane ze szczególnymi sytuacjami (na przykład w czasie snu), mamy do czynienia z miokloniami fizjologicznymi. Czasem mioklonie mogą występować jako jeden z objawów poważnej choroby. Wtedy nazywamy je miokloniami patologicznymi. Zazwyczaj są związane z zaburzeniami metabolicznymi i neurologicznymi. Do mioklonii patologicznych zaliczamy korowe (wynikają z uszkodzenia kory czuciowo–ruchowej, są szybkie i krótkie) oraz mioklonie podkorowe (spowodowane uszkodzeniami w obrębie pnia mózgu, są wolniejsze niż mioklonie korowe).
Uczucie spadania we śnie a możliwe choroby
Przyczyny powodujące mioklonie mogą być różnorodne. Aby zdiagnozować chorobę, która objawia się w ten sposób, należy wykonać niezbędne badania, takie jak morfolgia krwi, próby wątrobowe, stężeni glukozy, jonogram, badanie EEG, badanie EMG oraz badania neuorobrazowe (tomografia komputerowa głowy bądź rezonans magnetyczny). Jeżeli specjaliści podejrzewają stwardnienie rozsiane, konieczne jest zbadanie płynu mózgowo–rdzeniowego. Choroby, które mogą wywoływać nagłe skurcze to między innymi:
- padaczka
- zaburzenia metaboliczne (niewydolność wątroby, mocznica, hipoglikemia, hiperglikemia)
- choroby otępienne (choroba Alzheimera, otępienie z ciałami Lewy'ego)
- infekcje wirusowe mózgu (choroba Creutzwelda- Jakoba, borelioza)
- urazy mózgu ( udar mózgu, guz mózgu)
- toksoplazmoza
- ataksje rdzeniowo-móżdżkowe (choroba Huntingtona, choroba Parkinsona, zanik wieloukładowy)
Częste zrywy mięśniowe mogą być spowodowane także nadużywaniem alkoholu oraz zatruciem lekami (na przykład lekami przeciwdepresyjnymi, czy zawierającymi serotoninę) i metalami ciężkimi. Ze względu na to, że mioklonie nie są chorobą, a jedynie jednym z jej objawów, najważniejsze jest wyleczenie podstawowej choroby. Zastosowanie terapii pozwala zahamować nawracające skurcze mięśni.
Mioklonie fizjologiczne a patologiczne – czym się różnią?
Epizodyczne mioklonie nie powinny być powodem do niepokoju. Jeśli jednak pojawiają się regularnie i utrudniają codzienne funkcjonowanie to znak, że powinniśmy zgłosić się do lekarza. Mioklonie patologiczne mogą być związane również z bólem i innymi objawami. Przed wizytą u lekarza powinniśmy przeprowadzić dokładną obserwację organizmu: ważna jest świadomość, jak często mamy do czynienia ze zrywaniami mięśniowymi i jak dokładnie wyglądają „ataki”.
Uczucie spadania we śnie to pozostałość po przodkach?
Niektórzy badacze uważają, że wrażenie spadania podczas snu może być związane z odruchem naszych przodków, którzy często sypiali na drzewach, a spadanie z nich stanowiło dla nich ważny sygnał alarmowy. Uczucie spadania może być związane również z aktywnością mózgu, który po całym dniu wzmożonego działania, zmienia tryb.
Źródło: mp.pl, doz.pl, zdrowie.wprost.pl