Zaciskanie szczęki może być przyczyną bólu głowy
Przyczyn bólu głowy może być wiele. Jedną z nich jest nadmierne zaciskanie szczęki. Ta dolegliwość zwykle pojawia się w nocy. Jak jej zapobiec?

Zaciskanie szczęki i związane z tym napięcie mięśni może przyczyniać do bólu głowy – uważa Andrew Bang, osteopata z Clevland Clinic w USA, i tłumaczy, jaki jest mechanizm tej dolegliwości: – Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) to zawias, który łączy szczękę z czaszką. W prawidłowym działaniu wspierają go mięśnie, znajdujące się pod szczęką, na policzkach, po bokach głowy etc. To dzięki nim możemy mówić, żuć czy ziewać.
Co mają wspólnego mięśnie żuchwy z bólem głowy?
Zdaniem Andrew Banga, napięcie mięśni podczas zaciskania szczęki, zgrzytania zębami, czy nawet żucia gumy, bardzo często powoduje ból, który promieniuje aż do czaszki (jest on wtedy odczuwany jako ból głowy lub migrena), uszu czy barków. Do takiego napięcia zwykle dochodzi w nocy podczas snu. Przyczyną może być stres lub wady zgryzu.
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną bólu głowy może być zbytnie napięcie mięśni szczęki i żuchwy, spróbuj rozluźnić je. Możesz na przykład zrobić delikatny masaż polegający na przyłożeniu palców do obszarów znajdujących się przed uszami i delikatnym masowaniu tego miejsca przy jednoczesnym otwieraniu ust (wyczujesz to miejsce, gdy poruszysz szczęką). Regularne wykonywanie tego masażu sprawi, że stawy skroniowo-żuchwowe się rozluźnią, a napięcie i związany z tym ból miną. Pomocne mogą być również ćwiczenia szyi (przechylanie głowy w lewo, prawo, w górę i w dół).
Innym sposobem na uśmierzenie bólu jest ogrzewanie lub schładzanie szczęki i żuchwy. W tym celu często używa się lamp na podczerwień.
Aby pozbyć się bólu głowy z powodu napięcia mięśni żuchwy, trzeba zrezygnować z żucia gumy (zamiast tego lepiej ssać miętówkę).