Zaburzenia widzenia w chorobach oczu, neurologicznych, psychicznych
Zaburzenia widzenia mogą mieć różne przyczyny. Winne może być oko, ale również mózg. Na zaburzenia widzenia, pogorszenie odbiory obrazu lub dodatkowe „efekty” takie jak mroczki czy błyski, cierpią zarówno osoby chore na schorzenia okulistyczne, jak i neurologiczne, a także psychiczne. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia.

Zaburzenia widzenia to nieprawidłowości, które wpływają na upośledzony odbiór obrazu. Zaburzenia te mogą przybierać formę osłabienia ostrości, zwężenia pola widzenia, a nawet pojawienia się dodatkowych wrażeń wzrokowych, takich jak na przykład mroczki przed oczami.
Aby człowiek mógł zobaczyć obraz, musi zadziałać bardzo skomplikowany mechanizm. Impuls świetlny odbity od przedmiotów, na które patrzymy, dociera do siatkówki, która zawiera wzrokowe komórki receptorowe. Następnie informacja wzrokowa przemieszcza się drogami nerwowymi do mózgu, który przeprowadza ostateczną obróbkę widzianego obrazu.
Uszkodzenie „drogi” obrazu, na jakimkolwiek jej odcinku, poczynając od oka, a kończąc na korze mózgowej, skutkuje zaburzeniami widzenia.
Zaburzenia widzenia: przyczyny
Zaburzenia widzenia są częstym efektem wad wzroku, choć nie jest to ich jedyna przyczyna. Zaburzenia wzroku są także częstym objawem chorób neurologicznych.
Najczęściej jednak zaburzenia widzenia są wynikiem postępującej na przestrzeni lat wady wzroku. Jeśli wada nie jest leczona, korygowana za pomocą szkieł okularowych, to zaburzenia się nasilają. Do wad wzroku należą: bliskowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.
Choroby narządu wzroku w znaczący sposób upośledzają prawidłowe widzenie. Przykładem jest zaćma – częsta przyczyna zaburzeń wzroku u osób starszych. Zaćma charakteryzuje się postępującym zmętnieniem soczewki oka, co skutkuje zmętnionym i niewyraźnym obrazem, który stopniowo może się pogarszać, aż do całkowitej utraty widzenia.
Czym innym jest jednak stałe, postępujące pogarszanie się wzroku, a czym innym nagła utrata ostrości widzenia lub inne, nagłe problemy za wzrokiem. Za nagłe pogorszenie widzenia odpowiadają często:
- zapalenie nerwu wzrokowego;
- nadciśnienie wewnątrzczaszkowe;
- niedokrwienie siatkówki;
- zatrucie alkoholem metylowym lub substancjami toksycznymi;
- jaskra.
Zaburzenia widzenia nie zawsze są bezpośrednio związane z chorobami narządu wzroku. Niewyraźne widzenia i dodatkowe wrażenia wzrokowe towarzyszą często silnej migrenie, bólom głowy o różnym pochodzeniu, chorobom psychicznym, padaczce oraz nowotworom, a także urazom głowy.
ZOBACZ: Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęstsza przyczyna ślepoty
Zaburzenia widzenia: diagnozowanie
Jeśli pojawią się zaburzenia widzenia w jakiejkolwiek formie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Pogarszające się widzenie jest wskazaniem do wizyty u okulisty, natomiast nagłe zaburzenia widzenia lub nagła utrata widzenia powinny skłonić do szybkiej wizyty w szpitalu. Przed wizytą u lekarza warto zastanowić się nad tym, od kiedy odbiór obrazu jest zaburzony, czy objaw narasta, czy występuje tylko w niektórych sytuacjach, a przede wszystkim, czy zaburzeniom widzenia towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak ból głowy, mdłości, zawroty głowy. W zależności od podejrzewanej przez lekarza pierwszego kontaktu przyczyny, pacjent kierowany jest do okulisty lub do neurologa. Leczenie zaburzeń widzenia uzależnione jest choroby lub stanu, który te zaburzenia wywołał.
ZOBACZ: Test, który pozwala sprawdzić, czy nie grozi Ci utrata wzroku