Obserwuj w Google News

Te objawy zwiastują migrenę. Wczesne sygnały ostrzegawcze [LISTA]

4 min. czytania
Aktualizacja 17.08.2022
17.08.2022 11:43
Zareaguj Reakcja

Choć wciąż nie poznano przyczyn występowania migreny, specjaliści już nie zaprzeczają, że migrena jest ciężką chorobą neurologiczną. Wiadomo, że powoduje niezwykle silny i dolegliwy ból głowy. Zanim on jednak wystąpi, pojawiają się charakterystyczne objawy zwiastujące migrenę.

Wczesne objawy migreny - sygnały ostrzegawcze
fot. Schutterstock
  1. Kiedy pojawia się faza zwiastunowa migreny?
  2. Jakie są wczesne objawy zwiastujące migrenę?
  3. Co robić, jeśli zbliża się migrena?

Osoby chorujące na migrenę bez problemu rozpoznają migrenowy ból głowy, któremu zwykle towarzyszą inne nieprzyjemne objawy, np. nudności czy nadwrażliwość na światło. Jednak zanim pojawią się objawy właściwej migreny, następuje tzw. faza prodromalna, czyli zwiastunowa. Jak rozpoznać, że zbliża się migrena?

Kiedy pojawia się faza zwiastunowa migreny?

Faza zwiastunowa (prodromalna) migreny bywa też nazywana bólem wstępnym. Jest to moment, w którym można zauważyć wczesne sygnały ostrzegawcze, że zbliża się migrenowy ból głowy. Występuje w przypadku nawet w 77 proc. napadów i dla każdego chorego czas jej wystąpienia może być inny. Pojawia się na kilka godzin lub nawet dni przed atakiem bólu – zwykle na 24-48 godzin wcześniej. Warto spróbować zanotować sobie te objawy, by następnym razem łatwiej je zauważyć. To ważne, bo na atak migreny można się przygotować.

Jakie są wczesne objawy zwiastujące migrenę?

Migrenowy ból głowy praktycznie nigdy nie zaczyna się w sposób nagły i gwałtowny. Chociaż nie każdy chory ma te same objawy w fazie zwiastunowej, to niektóre z nich występują częściej niż inne. Niektórzy mogą na przykład często ziewać lub częściej chce im się siusiu. Inne mogą mieć większy niż zwykle apetyt na słodycze, zwłaszcza na czekoladę. (Jeśli zjesz czekoladę, a potem pojawi się migrena, możesz pomyśleć, że to czekolada ją wywołała, ale być może to chęć na czekoladę była objawem zbliżającej się migreny).

Oto najczęstsze wczesne objawy zwiastujące migrenę.

1. Zmiana nastroju

Przed atakiem migreny może pojawić się zarówno przygnębienie, jak i większa drażliwość. Ale to nie wszystko – migrenowy ból głowy może też zwiastować poczucie intensywnego szczęścia lub euforii. Skala zmian nastroju jest naprawdę duża.

2. Zwiększona senność

Migrenę może poprzedzać uczucie silnego zmęczenia – jej powodem może być zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość snu. Warto zwrócić uwagę, jak sen łączy się z objawami migreny. To może pomóc kontrolować jej pojawienie się.

3. Problemy żołądkowe

Faza zwiastunowa objawia się czasami kłopotami z układem trawiennym. Mogą pojawić się problemy z żołądkiem, zaparcia lub biegunka. Z tymi kłopotami można sobie poradzić w standardowy sposób, ale to prawdopodobnie nie zapobiegnie migrenie.

4. Nadwrażliwość na światło lub dźwięk

Wrażliwość na światło i dźwięki to chyba najlepiej znane oznaki nadchodzącej migreny. Często utrzymują się także na etapie bólu głowy, a nawet gdy już minie. W skrajnych przypadkach jasne światło lub głośne dźwięki mogą nawet wywołać drugą migrenę, gdy już minie pierwsza.

5. Problemy ze wzrokiem

Gdy nadchodzi migrena, mogą pojawić się problemy z widzeniem. Może ono stać się niewyraźne, zamglone, mogą też pojawić się ślepe miejsca. Niektórzy chorzy widzą też migające światła lub kształty. Te objawy mogą się powoli nasilać, ale zwykle nie trwają dłużej niż godzinę. (Potem pojawia się ból głowy).

Co robić, jeśli zbliża się migrena?

Migrenie trudno jest zapobiec, ale jeśli zauważysz ostrzegawcze objawy zbliżającego się bólu głowy, być może uda ci się go zminimalizować. Nie ma jednak gwarancji, że unikniesz migreny. Na pewno trzeba zadziałać jak najszybciej. Co możesz zrobić?

  • Weź środki przeciwbólowe. Niezależnie od tego, czy są to leki przeciwbólowe na receptę czy bez recepty, najważniejsze jest, by zażyć je jak najszybciej, tuż po tym, jak zauważysz pierwsze oznaki zbliżającej się migreny. Im wcześniej to zrobisz, tym lepsze będą rezultaty. Uwaga! Przyjmowanie zbyt często lub zbyt dużych ilości środków przeciwbólowych jest niebezpieczne. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacją na ulotce leku.
  • Wypij małą porcję kofeiny. Czasem pomaga to powstrzymać bóle migrenowe we wczesnym stadium. Może również pomóc wzmocnić działanie leków przeciwbólowych, np. ibuprofenu. To powinna być mała dawka kofeiny – nie można przesadzić, bo skutek będzie odwrotny do zamierzonego.
  • Unikaj niektórych pokarmów. Okazuje się, że niektóre produkty – dojrzały ser, niektóre owoce i orzechy, alkohol, sfermentowane lub kiszone produkty oraz dodatki do żywności – mogą przyczyniać się u niektórych do migreny. Aby się dowiedzieć, które z nich mogą tak działać na konkretną osobę, warto prowadzić dzienniczek żywieniowy. Być może dzięki niemu uda się wyśledzić szkodliwe produkty.
  • Połóż się w ciemnym pokoju. To pomaga na dwa sposoby: po pierwsze, uspokaja i relaksuje, a po drugie, chroni przed jasnym światłem, które może nasilać objawy migreny.
  • Ciepłe lub zimne okłady. Zimny okład na szyję lub głowę może stłumić sygnały bólowe, natomiast termofor lub poduszka grzewcza może rozluźnić napięte mięśnie. Podobnie może zadziałać ciepła kąpiel lub prysznic.

Wypróbuj medytację

Medytacji mogą nauczyć nauczyciele jogi lub terapeuci, ale może też zacząć robić to samemu. Spróbuj codziennie przez 10 minut oddychać głęboko i powoli, rozluźniając po kolei każdą grupę mięśni w ciele. Potem pozostań w ciszy na kilka minut i spróbuj oczyścić swój umysł. To pomocne w każdej chwili, ale szczególnie może się przydać, gdy zauważysz pierwsze oznaki migreny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMD.com / Abcmigrena.pl / Medicover.pl