Obserwuj w Google News

„Taka młoda z udarem?” Nagranie studentów poruszyło internautów

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
24.06.2019 12:18
Zareaguj Reakcja

Co godzinę 7 osób w Polsce dostaje udaru mózgu. Aż 3 z nich umiera. „Tu liczy się czas” – zaznaczają specjaliści. Niepokojące jest to, że udar dotyka coraz młodszych, co zaskakuje samych lekarzy. Film o parze studentów, nagrany przez Uniwerek TV, zwraca uwagę na problem, który przez wielu jest przemilczany.

Leczenie udaru mózgu.
fot. Shutterstock

Udar dotyka coraz młodszych

Pech? Przeciążenie? Stres? Zanieczyszczenia i powietrze wielkomiejskie? Choroby krążeniowe w rodzinie? Co sprawia, że coraz młodsze osoby dotyka udar? Neurolodzy zwracają uwagę na to, że ofiarami udaru coraz częściej są osoby w wieku 25-30 lat. Głównie kobiety. Zapracowane i zabiegane, po udarze uczą się na nowo rozumieć słowa i układać zdania.

Para studentów zdecydowała się opowiedzieć historię choroby i tym samym zwrócić uwagę na ważny problem. 23-studentka Martyna pewnego dnia, w przerwie między zajęciami zupełnie nagle dostała niedokrwiennego udaru mózgu. Przez długi czas nie wierzyła, że niedowład ręki, który pojawił się nagle, jest symptomem uszkodzenia mózgu.

Udar mózgu — pierwsza pomoc

Dr Marta Jethon, specjalistka neurolog, w nagraniu podkreśla, że w przypadku udaru liczy się czas. Udzielenie pomocy i jak najszybsze wdrożenie leczenia istotnie przyczynia się do zminimalizowania skutków udaru mózgu. Od wystąpienia pierwszych objawów do zastosowania leczenia może minąć maksymalnie do 4,5 godziny. W tym czasie:

 • występują pierwsze objawy, dzwonimy po pogotowie,
 • przyjeżdża karetka i zabiera pacjenta do szpitala,
 • pacjent przyjmowany jest na oddział,
 • wykonywany jest szereg badań mających na celu zdiagnozowanie rodzaju udaru — niedokrwienny czy krwotoczny,
 • podejmuje się decyzję o zastosowaniu leczenia.

Nie należy czekać, aż to się „samo” wycofa albo będzie lepiej. Jeśli osoba bliska ma choć część z wymienionych wyżej objawów, natychmiast należy zadzwonić po pomoc, a następnie dokładnie obserwować, co dzieje się z chorym. Czekając na pogotowie, warto zgromadzić dokumentację medyczną (jeśli jest taka możliwość). Należy wiedzieć też to, czy osoba przebyła do tej pory jakieś inne choroby, o której godzinie wystąpiły objawy oraz czy osoba bierze jakieś leki. Są to pytania, które ukierunkują lekarzy w leczeniu, będą oni mogli podjąć decyzję o leczeniu trombolitycznym udaru, które polega na rozpuszczenie zakrzepu w wyniku podania leków, np.: tPA lub streptokinaza.

Ważna informacja

Leczenie trombolityczne ma na celu przywrócenie przepływu krwi w zamkniętym lub znacznie zwężonym naczyniu krwionośnym. Stosowane jest w zawale serca, udarze niedokrwiennym i ciężkiej zatorowości płucnej.

Objawy udaru

Najczęstszymi objawami udaru mózgu są pojawiające się nagle:

 • niedowład połowiczy z jednej lub drugiej strony,
 • asymetria twarzy (najczęściej po stronie niedowładu),
 • zaburzenie mowy,
 • osłabienie kończyn, podniesienie ramion może być niemożliwe lub ograniczone,
 • zaburzenia czucia,
 • nagłe zaburzenie widzenia,
 • zaburzenie mowy (np.: trudności w rozumieniu oraz doborze i wypowiadaniu słów),
 • trudności w wykonywaniu prostych czynności,
 • zaburzenia pamięci,
 • zawrót i bóle głowy.

Zdaniem eksperta

Jeśli wystąpi któryś z tych objawów niezwłocznie wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Specjaliści podkreślają, że zgodnie z ostatnimi badaniami przeprowadzonymi w Kanadzie, w ostatnich latach odnotowano znaczący, bo 11-procentowy wzrost zachorowań na udar u trzydziesto-, czterdziesto- i pięćdziesięciolatków. Wyjaśniają też, że wielokrotnie pacjentkami były kobiety w wieku 25-30 lat.

U młodych osób udary przebiegają bardzo gwałtownie. Przyczynami są najczęściej: stres, szybkie tempo życia, ciężka praca. Ludzie nie mają czasu na odpoczynek i aktywność fizyczną, co również może być czynnikiem sprzyjającym udarom. Inne przyczyny to zaburzenia kardiologiczne, takie jak migotanie przedsionków, a także antykoncepcja hormonalna.

Przeczytaj:  Dotyka coraz częściej młodych. Czym jest mikroudar (TIA)?