„Taka młoda z udarem?” Nagranie studentów poruszyło internautów
Co godzinę 7 osób w Polsce dostaje udaru mózgu. Aż 3 z nich umiera. „Tu liczy się czas” – zaznaczają specjaliści. Niepokojące jest to, że udar dotyka coraz młodszych, co zaskakuje samych lekarzy. Film o parze studentów, nagrany przez Uniwerek TV, zwraca uwagę na problem, który przez wielu jest przemilczany.

Udar dotyka coraz młodszych
Pech? Przeciążenie? Stres? Zanieczyszczenia i powietrze wielkomiejskie? Choroby krążeniowe w rodzinie? Co sprawia, że coraz młodsze osoby dotyka udar? Neurolodzy zwracają uwagę na to, że ofiarami udaru coraz częściej są osoby w wieku 25-30 lat. Głównie kobiety. Zapracowane i zabiegane, po udarze uczą się na nowo rozumieć słowa i układać zdania.
Para studentów zdecydowała się opowiedzieć historię choroby i tym samym zwrócić uwagę na ważny problem. 23-studentka Martyna pewnego dnia, w przerwie między zajęciami zupełnie nagle dostała niedokrwiennego udaru mózgu. Przez długi czas nie wierzyła, że niedowład ręki, który pojawił się nagle, jest symptomem uszkodzenia mózgu.
Udar mózgu — pierwsza pomoc
Dr Marta Jethon, specjalistka neurolog, w nagraniu podkreśla, że w przypadku udaru liczy się czas. Udzielenie pomocy i jak najszybsze wdrożenie leczenia istotnie przyczynia się do zminimalizowania skutków udaru mózgu. Od wystąpienia pierwszych objawów do zastosowania leczenia może minąć maksymalnie do 4,5 godziny. W tym czasie:
- występują pierwsze objawy, dzwonimy po pogotowie,
- przyjeżdża karetka i zabiera pacjenta do szpitala,
- pacjent przyjmowany jest na oddział,
- wykonywany jest szereg badań mających na celu zdiagnozowanie rodzaju udaru — niedokrwienny czy krwotoczny,
- podejmuje się decyzję o zastosowaniu leczenia.
Nie należy czekać, aż to się „samo” wycofa albo będzie lepiej. Jeśli osoba bliska ma choć część z wymienionych wyżej objawów, natychmiast należy zadzwonić po pomoc, a następnie dokładnie obserwować, co dzieje się z chorym. Czekając na pogotowie, warto zgromadzić dokumentację medyczną (jeśli jest taka możliwość). Należy wiedzieć też to, czy osoba przebyła do tej pory jakieś inne choroby, o której godzinie wystąpiły objawy oraz czy osoba bierze jakieś leki. Są to pytania, które ukierunkują lekarzy w leczeniu, będą oni mogli podjąć decyzję o leczeniu trombolitycznym udaru, które polega na rozpuszczenie zakrzepu w wyniku podania leków, np.: tPA lub streptokinaza.
Objawy udaru
Najczęstszymi objawami udaru mózgu są pojawiające się nagle:
- niedowład połowiczy z jednej lub drugiej strony,
- asymetria twarzy (najczęściej po stronie niedowładu),
- zaburzenie mowy,
- osłabienie kończyn, podniesienie ramion może być niemożliwe lub ograniczone,
- zaburzenia czucia,
- nagłe zaburzenie widzenia,
- zaburzenie mowy (np.: trudności w rozumieniu oraz doborze i wypowiadaniu słów),
- trudności w wykonywaniu prostych czynności,
- zaburzenia pamięci,
- zawrót i bóle głowy.
Specjaliści podkreślają, że zgodnie z ostatnimi badaniami przeprowadzonymi w Kanadzie, w ostatnich latach odnotowano znaczący, bo 11-procentowy wzrost zachorowań na udar u trzydziesto-, czterdziesto- i pięćdziesięciolatków. Wyjaśniają też, że wielokrotnie pacjentkami były kobiety w wieku 25-30 lat.
U młodych osób udary przebiegają bardzo gwałtownie. Przyczynami są najczęściej: stres, szybkie tempo życia, ciężka praca. Ludzie nie mają czasu na odpoczynek i aktywność fizyczną, co również może być czynnikiem sprzyjającym udarom. Inne przyczyny to zaburzenia kardiologiczne, takie jak migotanie przedsionków, a także antykoncepcja hormonalna.
Przeczytaj: Dotyka coraz częściej młodych. Czym jest mikroudar (TIA)?