Śmierć mózgu: lekarze zatwierdzili nowe wytyczne
Śmierć mózgu to kres życia człowieka. Temat budzi kontrowersje, zwłaszcza w kontekście pytania, kiedy odłączyć pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. Lekarze właśnie zatwierdzili nowe wytyczne.

Przedstawiciele 30 najważniejszych towarzystw naukowych, zajmujących się intensywną terapią, neurologią i neurochirurgią, zatwierdzili wspólny dokument dookreślający procedurę stwierdzania śmierci mózgu. Artykuł został opracowany przez World Brain Death Project - powołany w celu zharmonizowania praktyk i zminimalizowania błędów w zakresie orzekania o śmierci mózgu. Pod uwagę wzięto m.in. publikacje naukowe z lat 1992-2020. Wnioski ukazały się w czasopiśmie naukowym JAMA.
W trakcie procedury stwierdzania śmierci mózgu należy wykluczyć m.in. ekstremalne wychłodzenie organizmu, zatrucie lekami, zatrucie jadem zwierząt czy zespół Guillaina-Barrego. Dwa najtrudniejsze do różnicowania stany to śpiączka i stan wegetatywny. Pacjenci w śpiączce mogą mieć reakcje pnia mózgu czy niecelowe reakcje motoryczne. Pacjenci w stanie wegetatywnym mają poważnie upośledzoną świadomość, ale na przykład ich oczy mogą się samoistnie otworzyć. W nowym dokumencie można znaleźć precyzyjne wytyczne, jak rozpoznać śmierć mózgu.
Śmierć mózgu - nowe wytyczne:
- nie ma dowodów na pobudzenie lub świadomość maksymalnej stymulacji zewnętrznej, w tym stymulacji wzrokowej, słuchowej i dotykowej;
- źrenice są ustawione w pozycji średniej lub rozszerzonej i nie reagują na światło;
- brak odruchów rogówkowych, oczno-głowowych i oczno-żuchwowych;
- nie ma ruchu twarzy spowodowanego stymulacją;
- brak odruchu wymiotnego przy obustronnej stymulacji tylnej części gardła;
- brak odruchu kaszlu podczas głębokiego odsysania z tchawicy;
- nie ma odpowiedzi motorycznej za pośrednictwem mózgu na stymulację kończyn;
- spontaniczne oddechy nie są obserwowane, a docelowe testy gazometryczne osiągają pH <7,30, a PaCO2 ≥60 mm Hg.
Dokument zawiera też obszerne schematy, listy kontrolne oraz drzewa decyzyjne, a także podpowiedzi, jak światowe religie postrzegają śmierć mózgu i zalecenia dotyczące wspierania rodzin.
Treść dokumentu znaleźć można tutaj: Śmierć mózgu: nowe wytyczne World Brain Death Project
To cię może zainteresować:
- Gdy serce umiera, mózg jeszcze pracuje... Czy mózg wie, że nie żyjemy?
- Odruch Łazarza – skąd się bierze ta reakcja ruchowa?
- Wstrząs krwotoczny: gdy dojdzie do utraty dużej ilości krwi
- Vincent Lambert nie żyje
Źródło: medicalxpress.com