9 przyczyn mgły mózgowej. To nie tylko COVID-19
Trudności z koncentracją, dezorientacja czy kłopoty z wyrażaniem myśli – to wszystko objawy tzw. mgły mózgowej. Termin ten zrobił ostatnio sporą karierę, bo o objawach tego typu często mówiło się w kontekście choroby COVID-19. Jednak mogą one występować również w innych sytuacjach i towarzyszyć niektórym chorobom. Jakim?

- 1. Ciąża
- 2. Stwardnienie rozsiane (SM)
- 3. Przyjmowanie leków
- 4. Chemioterapia podczas leczenia raka
- 5. Menopauza
- 6. Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS)
- 7. Depresja
- 8. Nadmiar snu
- 9. Toczeń
„Mgła mózgowa” nie jest terminem medycznym, nie jest też stanem chorobowym – podkreślają lekarze. To sformułowanie używane w odniesieniu do grupy objawów, które mają wpływ na zdolność myślenia. Te objawy to:
- kłopoty ze skupieniem uwagi
- zmęczenie
- chwilowe problemy z pamięcią
- brak motywacji do działania
- trudności z wyrażaniem myśli
- bóle głowy.
Okazuje się, że tzw. mgła mózgowa wcale nie jest charakterystyczna dla ozdrowieńców po COVID-19. Jest znana od dawna i może występować w przebiegu różnych dobrze znanych chorób i sytuacji życiowych. Kiedy może wystąpić mgła mózgowa?
1. Ciąża
Wiele kobiet twierdzi, że w czasie ciąży mają pewne trudności z zapamiętywaniem. Rzeczywiście, ciąża zmienia organizm kobiety na wiele sposobów, a substancje chemiczne uwalniane w celu ochrony i odżywiania dziecka mogą powodować problemy z pamięcią. Na szczęście, takie kłopoty są przemijające.
2. Stwardnienie rozsiane (SM)
Choroba ta dotyka centralny układ nerwowy i może zmienić sposób, w jaki mózg komunikuje się z resztą ciała. Około połowa osób cierpiących na stwardnienie rozsiane ma problemy z pamięcią, uwagą, planowaniem lub mówieniem. W takiej sytuacji mogą pomóc ćwiczenia usprawniające pamięć. Warto też, by terapeuta wskazał choremu na SM nowe sposoby radzenia sobie z zadaniami, które powodują problemy.
3. Przyjmowanie leków
Niektóre rodzaje leków – zarówno te dostępne bez recepty, jak i na receptę – mogą powodować mgłę mózgową. Jeśli przyjmujesz leki i zauważysz, że masz kłopoty z jasnym myśleniem lub nagle nie możesz sobie przypomnieć pewnych rzeczy, skontaktuj się z lekarzem. Podczas wizyty koniecznie powiedz mu o wszystkich przyjmowanych lekach.
4. Chemioterapia podczas leczenia raka
Leczenie raka za pomocą chemioterapii, w której wykorzystuje się silne leki, może prowadzić do zjawiska zwanego chemobrain (chemomózgiem) – powoduje ono osłabienia funkcji poznawczych. Pacjent może mieć problemy z zapamiętywaniem szczegółów, np. nazwisk lub dat, trudności z wielozadaniowością, a zwykła praca może zajmować mu więcej czasu. Te dolegliwości zazwyczaj ustępują dość szybko, choć u niektórych mogą utrzymywać się jeszcze długo po zakończeniu leczenia. Sam rak może również powodować „mgłę mózgową”, na przykład jeśli nowotwór zaatakował mózg.
5. Menopauza
Kobietom podczas menopauzy może być trudniej uczyć się lub zapamiętywać – może się tak dziać około 50. roku życia, gdy w organizmie zachodzą ważne zmiany hormonalne, które mają nie tylko wpływ na ciało, ale także na funkcje poznawcze. Mgła mózgowa ustępuje zwykle wraz z zakończeniem zmian związanych z menopauzą. Pomocne w dolegliwościach związanych z menopauzą mogą być suplementy diety i inne rodzaje leków – warto dopytać o nie swojego lekarza.
6. Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS)
To schorzenie powoduje, że nie tylko ciało, ale również umysł są wyczerpane. Zmagają się z nim miliony osób na świecie, choć jest rzadko diagnozowane. Chory może czuć się zdezorientowany, mieć kłopoty z pamięcią i skupianiem się. Nie jest znane lekarstwo na zespół przewlekłego zmęczenia, ale mogą pomóc leki, ćwiczenia i terapia.
7. Depresja
Osoby chorujące na depresję mogą mieć problemy z zapamiętywaniem , trudno im też rozwiązywać jakiekolwiek problemy. Może to być związane z utratą energii i motywacji, która towarzyszy depresji. Być może też depresja wpływa na mózg w ten sposób, że powoduje mgłę mózgową. Leczenie depresji, które obejmuje przyjmowanie leków i terapię, zwykle pomaga wrócić do zdrowia.
8. Nadmiar snu
Sen jest potrzebny, by mózg pracował tak, jak powinien. Jednak zbyt duża jego ilość może powodować poczucie zamroczenia. Najlepiej jest spać od 7 do 9 godzin. Aby sen dawał odpoczynek, warto unikać kofeiny i alkoholu po południu lub tuż przed snem, a także nie używać urządzeń elektronicznych (komputera, telefonu) tuż przed pójściem spać. Ważne są też stałe godziny nocnego wypoczynku – kładzenie się do łóżka i budzenie się o tej samej porze każdego dnia. Mgła mózgowa może też być spowodowana zaburzeniami snu, np. bezdechem, bezsennością lub narkolepsją – wtedy należy porozmawiać o tym z lekarzem.
9. Toczeń
Przewlekła choroba, jaką jest toczeń, powoduje, że organizm jest atakowany przez własny układ odpornościowy. Objawy tocznia są różne u różnych osób, jednak nawet połowa osób z tą chorobą ma problemy z pamięcią, bywa zdezorientowana lub miewa problemy z koncentracją. Pomogą dobrze dobrane leki i terapia.
Źródło: WebMD.com