Obserwuj w Google News

Powikłania COVID-19. Problemy neurologiczne ma 80 proc. pacjentów, zwłaszcza jedna grupa

2 min. czytania
Aktualizacja 16.03.2022
16.03.2022 09:58
Zareaguj Reakcja

Według najnowszego hiszpańskiego raportu, powikłania neurologiczne związane z COVID-19 występują niezwykle często. Co więcej, utrzymują się one długo po wyzdrowieniu. Naukowcy określili grupę osób, która najczęściej doświadcza ciężkich powikłań zakażenia koronawirusem.

Powikłania neurologiczne po COVID-19
fot. Shutterstock

Ponad 80 proc. osób z COVID-19, które były hospitalizowane, cierpi na zaburzenia neurologiczne w trakcie choroby i po jej przebyciu, wynika z badania Hiszpańskiego Towarzystwa Neurologicznego (SENC). Według komunikatu towarzystwa badania przeprowadzone na tysiącach pacjentów hospitalizowanych w Hiszpanii z powodu COVID-19 potwierdziły, że przebycie tej choroby ma związek z długim utrzymywaniem się zaburzeń neurologicznych – nawet przez ponad pół roku od wyjścia ze szpitala.

Dwa najpoważniejsze powikłania po COVID-19

Z dokumentu przekazanego przez SENC madryckiej agencji Europa Press wynika, że do najpoważniejszych powikłań neurologicznych po zakażeniu koronawirusem zaliczane są:

Zgodnie z szacunkami SENC przeprowadzonymi w latach 2020-2021 w hiszpańskich szpitalach encefalopatia lub udar mózgu pojawiają się wskutek infekcji koronawirusem u ponad 20 proc. zakażonych.

Hiszpańskie Towarzystwo ocenia, że średni wiek pacjentów chorych na COVID-19, u których rozwinęły się równocześnie encefalopatia lub udar mózgu, oscyluje w okolicy 70. roku życia i dotyczy głównie mężczyzn.

Najczęstsze neurologiczne powikłanie COVID-19 to...

Według obserwacji hiszpańskich naukowców najczęstszym powikłaniem neurologicznym po przebyciu COVID-19 jest poczucie zmęczenia. Wskazuje na to ponad 60 proc. ozdrowieńców, głównie osób leczonych po zakażeniu koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii.

Inne powszechne powikłania neurologiczne po COVID-19 to według naukowców z SENC m.in.:

Źródło: PAP