Po przebudzeniu boli Cię głowa? Sprawdź, dlaczego
Pobudka z bólem głowy potrafi zrujnować cały dzień. Poranny ból głowy to poważny problem wielu osób, który może być jednym z objawów choroby, choć nie zawsze. Skąd się bierze ból głowy po przebudzeniu i czy można mu zapobiec, zmieniając codzienne nawyki?

Ból głowy to częsta dolegliwość wśród pacjentów. Może występować o różnych porach dnia i często stanowi konsekwencję chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, z którym zmaga się prawie jedna trzecia Polaków. U chorych nad ranem dochodzi do wzrostu ciśnienia, co objawia się między innymi bólem głowy. Poranny ból głowy dokucza również osobom zmagającym się z migreną. Ataki migreny często rozpoczynają się właśnie rano. Towarzyszy im również światłowstręt i mdłości.
Najgroźniejszą przyczyną bólu głowy po przebudzeniu są zmiany w mózgu (nowotwory, ropnie, torbiele, naczyniaki czy ziarniniaki zapalne), dlatego jeśli ból towarzyszy nam dość często, to ważny sygnał alarmowy wysyłany przez organizm. Ból głowy, który jest związany ze zmianami w mózgu, jest silny i rozsadzający, często ustępuje dopiero po wymiotach. Schorzenia wywołujące ból głowy powinny być jak najszybciej zdiagnozowane, ponieważ stanowią poważne zagrożenie dla życia. Dlatego jeśli podejrzewamy, że ból pojawia się zbyt często, należy skonsultować się z lekarzem. Epizodyczne, poranne ataki bólu głowy może być wywołany również czynnikami, na które mamy wpływ. Wśród najczęstszych przyczyn powodujących poranny ból głowy wymieniamy:
Bezdech senny
To dolegliwość polegająca na nagłym zamknięciu dróg oddechowych podczas snu. Epizody zatrzymania przepływu powietrza w drogach oddechowych mogą występować nawet kilkanaście razy w nocy. Pojedynczy atak trwa ponad 10 sekund. Pacjenci cierpiący na bezdech senny są chronicznie niewyspani i bardzo często budzą się z bólem głowy. W ciągu dnia mogą doświadczać senności, problemów z koncentracją i spadków nastroju. Bezdech senny może być jednym z objawów choroby serca lub nadciśnienia, dlatego jego łagodzenie polega przede wszystkim na wyleczeniu choroby podstawowej. Ważne jest również dbanie o zdrowe nawyki (wprowadzenie właściwej diety, rezygnacja z używek) i wybieranie odpowiedniej pozycji do spania.
Odwodnienie
Podczas snu nie dostarczamy do organizmu płynów, dlatego tak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Poranne bóle głowy mogą być efektem nocnego odwodnienia. Inne objawy odwodnienia to suchość w ustach, wzmożone pragnienie i zawroty głowy. Po przebudzeniu warto wypić szklankę wody (jeszcze przed pierwszą poranną kawą).
Bruksizm
Bruksizm to zaburzenie związane z napięciem, które powoduje mimowolną, powtarzalną aktywność mięśni żucia. Można go podzielić na dzienny i nocny. Dzienny wiąże się z zaciskaniem zębów i jest 2 razy częstszy niż nocny, który polega na zgrzytaniu zębami. Ze względu na to, że bruksizm może występować tylko w nocy, chorzy często nie zdają sobie sprawy, że cierpią na tę przypadłość. Poranny ból głowy to naturalna konsekwencja zaciskania zębów i zgrzytania. Oprócz bólu głowy u chorego mogą pojawić się inne objawy, takie jak wyszczerbione zęby, tkliwość i ból w obrębie szczęki, trudności z poruszaniem żuchwą oraz wrażliwość zębów. Leczenie bruksizmu obejmuje stosowanie ochraniacza na zęby podczas snu, a także wykonywanie masaży żuchwy i inne techniki relaksacyjne.
Spożywanie alkoholu i nadużywanie leków
Picie alkoholu przed snem jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza jeśli zapominamy o nawodnieniu w trakcie spożywania trunku. Alkohol wypijany przed pójściem spać zaburza rytm snu, powoduje odwodnienie, ból głowy, rozstrój żołądka i drażliwość. Poranny ból głowy mogą powodować również niektóre leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, stosowane w nadmiarze. Jedynym sposobem, by skutecznie zahamować nawracający ból głowy z powodu alkoholu lub leków jest odstawienie tych substancji.
Depresja i stany lękowe
Zaburzenia układu nerwowego mogą objawiać się również dolegliwościami fizycznymi, takimi jak bóle głowy, biegunka, drętwienie kończyn, bóle brzucha, spadek libido i wiele innych. Ból głowy rano może być spowodowany także przyjmowaniem niektórych antydepresantów. Jeżeli obserwujemy ból głowy związany ze stosowaniem farmakoterapii, należy poprosić lekarza o zmianę leków. Pomóc może również psychoterapia.
Źródło: medicalnewstoday.com