Płonący mózg – co się kryje pod tym pojęciem? Wyjaśniamy
Czy stany zapalne w mózgu mogą zwiększać ryzyko pojawienia się depresji? Co oznacza pojęcie "płonący mózg"? Dowiedz się, co można zrobić, by wygasić ogniska zapalne w mózgu.

Co się kryje pod pojęciem "płonący mózg"? To teoria, która sugeruje, że stany zapalne mózgu przyczyniają się do pojawienia, np. depresji oraz innych schorzeń neurologicznych. Proces, jaki zachodzi w mózgu, jest skomplikowany, ale w skrócie można by to opisać tak: "Gdy w mózgu pojawia się stan zapalny, pojawiają się też antygeny, które aktywują układ immunologiczny. Ta aktywacja może mieć charakter ostry i gwałtowny (np. w momencie urazu) lub przewlekły i powolny (np. w czasie rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer czy Parkinson)".
W zdrowym mózgu przeważają głównie komórki mikrogleju i makrofagi BAM, natomiast przy stanie zapalnym przeważają monocyty, neutrofile, komórki dendrytyczne, czy też limfocyty T. Taka zmiana nie jest pożądana dla różnych struktur mózgu, ponieważ sprzyja rozwojowi wspomnianych powyżej schorzeń neurologicznych.
Zdaniem neurologów wygaszanie stanów zapalnych, np. poprzez zmianę stylu życia czy dietę, wpłynie na poziom substancji prozapalnych w mózgu (zmniejszy ich ilość), co przełoży na lepszy nastrój i obniżenie ryzyka depresji czy innych chorób neurologicznych.
Jak zmniejszyć stan zapalny w mózgu?
Jak łagodzić stan zapalny (nie tylko w mózgu)? Warto zadbać o profilaktykę rozumianą jako:
- Unikanie przewlekłego stresu – przewlekły stres wpływa negatywnie na cały organizm, m.in. zaburzając gospodarkę hormonalną w organizmie. Przykładowo zmiany w ilości kortyzolu i adrenaliny wpływają na odpowiedź immunologiczną organizmu. Tworzące się w organizmie stany zapalne mogą zwiększać ryzyko rozwoju niektórych chorób lub zaostrzać ich objawy. O jakie choroby chodzi? Można wymienić m.in. choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto, zespół Leśniowskiego-Crohna i innych), choroby zespołu metabolicznego (np. cukrzyca typu 2, otyłość), choroby ze strony układu pokarmowego (np. SIBO, IBS), choroby ze strony układu oddechowego (np. astma, przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych), zaburzenia nastroju (np. depresja).
- Dbanie o prawidłowy mikrobiom – zaburzenie mikrobiomu jelitowego może prowadzić do rozszczelnienia jelita (zespół nieszczelnego jelita) i przedostaniu się do organizmu toksyn i metabolitów procesu trawienia, co w konsekwencji może prowadzić do powstania wielu ognisk zapalnych.
- Bycie bardziej uważnym i dbanie o swój dobrostan – szybki styl życia sprawia, że przestajemy wsłuchiwać się w potrzeby swojego organizmu. Brak ruchu, nieodpowiednia dieta, uboga w warzywa i zdrowe tłuszcze, a także brak snu wpływa na naszą ogólną kondycję.
- Wykonywanie regularnie badań – regularne badania, wykonywane np. raz do roku, pomogą wykryć ewentualne nieprawidłowości w organizmie (np. niedobory niektórych składników) i szybko wdrożyć skuteczne leczenie. A jak wiadomo łatwiej chorobom zapobiegać niż je leczyć.
Źródło: "Mity medyczne. Fakty, które ratują życie", Katarzyna Świątkowska/ immunexpert.pl – dr Urszula Godlewska