Obserwuj w Google News

Pierwsze wczesne objawy demencji u kobiet. Na pewno je lekceważysz!

4 min. czytania
04.01.2022 15:59
Zareaguj Reakcja

Demencja to podstępna choroba. Rozwija się latami – pierwszych wczesnych objawów można po prostu nie zauważyć lub zwyczajnie je zignorować, mówiąc „każdemu się zdarza”. Choć demencji nie sposób zapobiec, to można znacząco spowolnić jej rozwój. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza kobiety, bo to one chorują częściej niż mężczyźni.

Wczesne objawy demencji u kobiet
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego to kobiety częściej chorują na demencję?
  2. Kiedy można zdiagnozować demencję?
  3. Objawy demencji u kobiet – pierwsze symptomy ostrzegawcze
  4. Jak wczesne objawy demencji tłumaczą specjaliści?
  5. Płeć osoby z demencją ma znaczenie

Demencja (inaczej choroba otępienna) to zespół objawów związanych z postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2050 r. zespół ten dotknie aż 152 miliony osób na świecie. Co ważne, na demencję choruje więcej kobiet niż mężczyzn – zapada na nią dwa razy więcej pań niż panów zgodnie z danymi zgromadzonymi przez Alzheimer's Society. Podobnie uważa organizacja Women's Alzheimer's Movement: nawet 2/3 pacjentów z demencją stanowią kobiety.

Dlaczego to kobiety częściej chorują na demencję?

Danym nie da się zaprzeczyć: na demencję choruje więcej kobiet niż mężczyzn. Badania, podczas których skanowano mózgi uczestników, sugerują, że tempo obumierania komórek mózgowych wydaje się szybsze w przypadku kobiet. Innym czynnikiem stojącym za statystykami przemawiającymi na niekorzyść kobiet może być fakt, że kobiety żyją dłużej, choć warto pamiętać, że demencja nie jest spowodowana wyłącznie wiekiem. Nie można pominąć i tego, że kobiety mają tendencję do skupiania się nie na swoim zdrowiu, ale raczej na opiece nad swoimi partnerami, dziećmi, wnukami czy innymi członkami rodziny – i często dzieje się to kosztem ich własnego zdrowia.

Demencja jest chorobą postępującą, w której wczesna diagnoza jest kluczowa, aby można było ją leczyć lub spowolnić. To dlatego tak ważne jest, aby nie tylko same kobiety, ale i ich najbliżsi potrafili rozpoznać najczęściej lekceważone objawy otępienia.

Kiedy można zdiagnozować demencję?

Istnieje wiele różnych rodzajów demencji, ale najczęstszą jest choroba Alzheimera i demencja naczyniowa. Zespół otępienny może być zdiagnozowany już w wieku 45 lat. Mimo że nie ma lekarstwa na tę chorobę, szybka diagnoza może pomóc spowolnić jej postęp lub utrzymać funkcje umysłowe danej osoby na dłużej.

Objawy demencji u kobiet – pierwsze symptomy ostrzegawcze

Najbardziej kojarzonym i bardzo dotkliwym objawem demencji są problemy z pamięcią i zwykle akurat ten symptom nie jest lekceważony przez chorych i ich otoczenie. Jednak zanim zapominanie stanie się poważnym problemem, mogą pojawiać się inne, często ignorowane oznaki, które już świadczą o rozwijającej się chorobie. Objawy demencji najczęściej pomijane przez kobiety to:

  • nadmierne zakupy
  • wycofanie społeczne
  • zmiany nastroju
  • trudności w wypowiadaniu się.

Jak wczesne objawy demencji tłumaczą specjaliści?

W przypadku nadmiernych zakupów wcale nie chodzi o rozrzutność, ale o kupowanie zbyt wielu często używanych produktów, np. przyborów toaletowych czy kosmetyków, tylko dlatego, że nie pamiętamy, że ostatnio już je kupiłyśmy i wcale nam ich nie brakuje. W ten sposób w domu niepotrzebnie gromadzą się zapasy np. papieru toaletowego lub płynu do zmywania.

Subtelna zmiana osobowości, jaką jest wycofanie społeczne, początkowo delikatne, jest często pomijana. Tymczasem kiedy sprawność poznawcza pogarsza się, niektóre osoby zupełnie naturalnie wycofują się z aktywności społecznej i mniej czasu spędzają z innymi, co łatwo wziąć za zmęczenie, zabieganie czy roztargnienie. Osoby z pogarszającymi się funkcjami poznawczymi mogą też mieć słabszą świadomość społeczną, co może powodować na przykład robienie nieodpowiednich żartów.

Zmiany nastroju, które są wczesnym objawem otępienia, również łatwo przeoczyć. Pacjenci z demencją mogą zacząć tracić zainteresowanie rzeczami, które wcześniej sprawiały im przyjemność, stać się bardziej emocjonalni, a nawet przygnębieni.

Jeśli zaś chodzi o problemy z wypowiadaniem się, to objawiają się one w trudności w podążaniu za rozmową lub znalezieniu odpowiedniego słowa. Osoba z demencją może mieć problemy z wyrażaniem swoich myśli za pomocą słów. Te objawy mogą być delikatne i niezwykle trudne do zauważenia nie tylko przez osobę dotkniętą chorobą, ale nawet osoby z jej otoczenia.

Płeć osoby z demencją ma znaczenie

Różnica między mężczyznami i kobietami związana z pogorszeniem funkcji poznawczych jest ważna i nie chodzi tylko o objawy, ale także o leczenie demencji. Dzięki takiemu rozróżnieniu eksperci mają możliwość opracowania skutecznego sposobu leczenia demencji u obu płci.

Jacqueline Mitchell, badaczka z King's College London wyjaśnia: „Kładziemy duży nacisk na różnice związane z płcią. Zawsze upewniamy się, że w naszych badaniach jest równowaga mężczyzn i kobiet, aby statystycznie porównać odmienne reakcje, jakie pojawiają się w odpowiedzi na leczenie farmakologiczne”. To ważne, bo przecież zgodnie z danymi organizacji Alzheimer's Society aż 65 proc. osób dotkniętych demencją stanowią kobiety.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk / Eatthis.com