Obserwuj w Google News

Nerwobóle to bóle nerwów. Skąd się bierze neuralgia?

2 min. czytania
Aktualizacja 17.11.2020
17.04.2019 15:06
Zareaguj Reakcja

Nerwobóle to bóle pojawiające się w obszarze skóry lub mięśnia unerwionego przez jeden nerw. To bóle napadowe, nagłe, ostre, rwące. Najczęściej dotyczą nerwów w obrębie twarzy, a także okolicy międzyżebrowej. Mogą pojawiać się w wyniku infekcji, co ma miejsce w przypadku półpaśca, mogą być wynikiem urazu, zatrucia czy choroby. Sprawdź, skąd się biorą nerwobóle.

Nerwobóle występują w obrębie uszkodzonego nerwu
fot. Shutterstock

Nerwobóle, czyli neuralgia, to stan związany z uszkodzeniem nerwu obwodowego przenoszącego bodźce zmysłowe do mózgu. Nerwoból ma ostry, często przewlekły charakter. Ataki bólu pojawiają się znienacka i odchodzą, by po jakimś czasie znów powrócić. 

Przyczyny neuralgii

Nerwobóle wywołuje podrażnienie nerwów, a czynnikiem mogą być zapalenia, blizny, przeciążenia. Neuralgia może pojawić się z kilku przyczyn. Często wyzwalana jest przez ucisk nerwu, infekcje i podrażnienia nerwów lub uszkodzenia mechaniczne (urazy). Nerwoból może również wywołać stres, niedobór witamin z grupy B, a także niektóre choroby m.in. takie, jak cukrzyca, błonica, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów czy borelioza.

Neuralgia może być także powodowana przez alkohol, narkotyki, zatrucie ołowiem, tlenkiem węgla.

Typy neuralgii:

  • Neuralgia trójdzielna (neuralgia nerwu trójdzielnego) to najczęstsza część neuralgii. Wynika z uszkodzenia jednego z nerwów czaszkowych, odpowiedzialnego za czucie w różnych rejonach twarzy. Neuralgia trójdzielna to bóle w obrębie szczęki górnej i żuchwy.
  • Neuralgia popółpaścowa występuje u chorych na półpasiec, może utrzymywać się także po wyzdrowieniu. 
  • Neuralgia międzyżebrowa wynika z uszkodzenia nerwów międzyżebrowych w przebiegu guzkowatego zapalenia tętnic lub reumatoidalnego zapalenie stawów.
  • Neuralgia językowo-gardłowa powodowana jest podrażnieniem dziewiątego nerwu czaszkowego, czyli nerwu językowo-gardłowego.
  • Amiotroficzną neuralgia splotu ramiennego dotyczy nerwów obręczy barkowej i ramienia z nerwobólem promieniującym do dalszej części kończyn.
W przypadku nerwobóli, których przyczyny nie udało się wyjaśnić, uzasadnione jest poszukiwanie przyczyn psychicznych.

Objawy neuralgii

Nerwobóle charakteryzują się ostrym, rwącym, szarpiącym bólem, promieniującym w obszarze unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi. Ból występuje w obszarze unerwienia nerwu, który został uszkodzony. 

Nerwoból często jest napadowy, pojawia się nagle i trwa przez jakiś czas, po czym ustępuje i pojawia się znowu za jakiś czas.

Charakterystyczne objawy neuralgii:

  • Nagłe, ostre, kłujące ataki bólu;
  • Uczucie mrowienia i drętwienia;
  • Nadmierna bolesność niektórych miejsc na niegroźne bodźce;
  • Bolesność i zmiana czucia w danym obszarze.

Ataki bólu mogą pojawiać się po dotknięciu pewnych miejsc lub w trakcie wykonywania konkretnych ruchów. Nerwobólom często towarzyszą zaburzenia czucia (przeczulica lub brak czucia), parestezje (mrowienia, drętwienia), a także osłabienie siły mięśniowej. 

Leczenie neuralgii

Neuralgię leczy się na różne sposoby. Leczenie farmakologiczne obejmuje leki przeciwpadaczkowe, przeciwdrgawkowe, a także leki przeciwdepresyjne oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki przeciwbólowe. W terapii nerwobóli czasem stosuje się też tymczasowe wyłączenie funkcji nerwu, tzw. blokadę, jednak przynosi ona krótkotrwałą ulgę.

Neuralgię leczy się także za pomocą tzw. metod naturalnych, za pomocą masaży, akupunktury, nagrzewania. Pomocne są także zabiegi z wykorzystaniem prądów diadynamicznych, ultradźwięków.

Leczenie operacyjne jest ostatecznością, choć w trudnych przypadkach bywa ostatnią deską ratunku. Leczenie to obejmuje zabiegi chirurgiczne na pniu, zwoju lub korzeniach nerwu objętego schorzeniem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: