Obserwuj w Google News

6 typów migreny - na który z nich cierpisz?

6 min. czytania
Aktualizacja 27.11.2021
22.06.2018 13:04
Zareaguj Reakcja

Migrena pojawiają się u co dziesiątej osoby. Jest nieuleczalna, można jedynie zminimalizować jej objawy lub obniżyć częstość występowania napadów. Wyróżnia się 6 typów migreny. Sprawdź, który typ występuje u Ciebie i jak sobie z nim poradzić.

Migrena, ból głowy - jak pomóc?
fot. Shutterstock

Migrenowe bóle głowy występują u 10% ogólnej populacji i nieco częściej zdarzają się kobietom czy mężczyznom. U ponad 75% chorych pierwszy napad migrenowy występuje przed 20. rokiem życia.

Objawy zwiastujące migrenę

Migrena nie pojawia się nagle, zwykle przed nią - jakieś 24 godziny przed - pojawiają się tzw. objawy zwiastujące. Należą  do nich napady ziewania, euforii lub depresji, a czasem niepohamowanego jedzenia lub, odwrotnie, niechęci do jedzenia.
Godzinę przed pojawieniem się migreny może pojawić sie aura, czyli wrażenie migoczących błysków, mroczków, oraz deformacja widzianego obrazu.

Dominującym objawem migreny jest ból głowy - zwykle jednostronny o charakterze tętniącym lub pulsującym. Dodatkowe objawy (zależne od typu migreny) to nudności, wymioty, biegunka, dreszcze osłabienie, zatrzymanie wody w organizmie. Może również pojawić się  światłowstręt lub nadwrażliwość na dźwięki.

Dla bardzo wielu osób objawy zwiastujące są większym problemem niż sam ból migrenowy. Warto wiedzieć, z jakiego rodzaju migreną mamy do czynienia, by przedsięwziąć odpowiednie kroki, zanim pojawią się dolegliwości.  

Warto przeczytać: Cierpi na rzadką chorobę oczu i dlatego musi unikać światła dziennego. Poznaj historię „małej wampirzycy”

Typy migreny według Światowej Organizacji Zdrowie

W 1988 r. został stworzony międzynarodowy system klasyfikacji migren, który został zaakceptowany przez WHO. W styczniu 2004 r. zaktualizowano ten podział. Obecnie mamy 5 głównych typów migreny:

  • migrena z aurą,
  • migrena bez aury,
  • zespoły okresowe u dzieci poprzedzające rozwój migreny
  • migrena siatkówkowa,
  • powikłana migrena,
  • prawdopodobna migrena.

Co wywołuje migrenę?

Czynniki wywołujące migrenę dzielimy na kilka grup:

  • niektóre produkty, takie jak kakao, czerwone wino, czekolada, orzechy, mogą prowokować napady;
  • czynniki hormonalne - bardzo często napady migreny występują w okresie miesiączkowania albo w okresie jajeczkowania;
  • czynniki psychiczne. Ból migrenowy powodują tu stany wypoczynku, czyli okresy chwilowego odprężenia, np. krótkie weekendy;
  • czynniki fizyczne, takie jak blask albo błysk światła lub czynniki związane z silnym pobudzeniem organu słuchu.
  • czynniki związane z higieną życia, na przykład zaburzenia snu;
  • niektóre leki - uważa się, że niektóre leki mogą doprowadzić do napadu migreny, zwłaszcza nitrogliceryna i leki hormonalne.

Jakie leki są skuteczne w przypadku migreny?

Migrena to choroba nieuleczalna. Można jedynie zminimalizować jej objawy lub obniżyć częstość występowania napadów. Leki stosowane w przypadku migreny należą do trzech grup:

  • leki przeciwbólowe - głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • leki, które działają na receptory serotoninergiczne, a więc na elementy budujące ból głowy (np. ergotamina czy tryptany);
  • leki zapobiegawcze, które maja za zadanie skrócenie częstotliwości napadu i złagodzenie go. Są to na przykład beta-blokery - leki te stosowane są przede wszystkim w chorobach serca, ale w wysokich dawkach mogą być skuteczne w leczeniu migreny.

Ważne! O zastosowanym leczeniu powinien zadecydować lekarz. To on ustali odpowiednie dawki leków, biorąc pod uwagę stan zdrowia (oraz inne dolegliwości) pacjenta. To istotne, bo niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Przykład: tryptany wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie tętnicze.
Elementem przerywającym ból głowy jest sen. Jeśli pacjent potrafi zasnąć, to budzi się bez bólu. Sen można spróbować sprowokować, stosując leki uspokajające lub nasenne.

Migrena z aurą - jakie są jej objawy?

Jeśli godzinę przed pojawieniem się dolegliwości bólowych związanych z migreną, pojawią się mroczki, jasne plamy, błyskające światła lub pojawia się zniekształcony obraz, mamy do czynienia z migreną z aurą. Ten typ migreny występuje o wiele rzadziej - zaledwie u 10% osób cierpiących na tę chorobę.

Migrena z aurą dzieli się jeszcze na dwa podtypy, tj. aurę typową i aurę nietypową. W migrena z aurą typową wiąże się z objawami w obrębie wzroku. To właśnie w tym typie migreny pojawiają się mroczki, jasne plamy, zygzaki, błyskające światła, zaburzenia wielkości i ostrości widzenia, niedowidzenie, a nawet utrata wzroku.

Natomiast migrena z aurą nietypową wiąże się zaburzeniami czucia (drętwienie, mrowienie), motoryki (niezborność) oraz zaburzeniami mowy i czucia (szumy w uszach, utrata słuchu). Każdy z tych objawów rozwija się stopniowo w trakcie 5–20 minut.

Jak można pomóc? Niestety leczenie w przypadku migreny ma charakter doraźny. Gdy pojawią się objawy zwiastujące, należy wziąć leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i uspokajające. To pomoże zmniejszyć ból. Po ataku migreny ulgę przyniosą zimne okłady oraz odpoczynek. Warto też pomyśleć o zmianie diety i wykluczyć ze swojego menu niektóre produkty, np. sery, czekoladę, ostre przyprawy, a rzucić palenie i odstawić alkohol, zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do pojawienia się migreny. Lekarze radzą również unikać sytuacji stresujących, wysypiać się, stosować techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe itp.

Warto wiedzieć: Przed Tobą stresujące wydarzenie? Weź głęboki oddech! Techniki relaksacyjne

Migrena bez aury - jak ja rozpoznać?

Migrena bez aury to chyba najpopularniejszy typ migreny - doświadcza jej około 75% osób. Do tego typu zaliczamy m.in. migrenę miesiączkową, która pojawia się zwykle tuż przed miesięcznym krwawieniem.

O migrenie bez aury mówimy, gdy u chorego występuje przynajmniej 5 napadów bólowych, które spełniają następujące kryteria:

  • ból głowy o charakterze napadowym, który trwa nie krócej niż 4 godziny i nie dłużej niż 72 godziny (u osób poniżej 15. roku życia przynajmniej przez godzinę),
  • ból głowy ma charakter: pulsujący, ogranicza się do jednej połowy głowy, uniemożliwia codzienne funkcjonowanie chorego lub objawy bólowe nasilają się podczas normalnej aktywności fizycznej (w przypadku migreny wystarczy, że spełnia dwa z podanych warunków),
  • bólowi głowy towarzyszą nudności i/lub wymioty,
  • ból głowy wiąże się z nadwrażliwością na światło (fotofobia) lub nadwrażliwością na dźwięki (fonofobia).

Jak pomóc? W walce z bólem migrenowym najważniejsza jest umiejętność rozpoznania pierwszych oznak napadu. Im szybciej zareagujemy na pierwsze symptomy, tym skuteczniej poradzimy sobie z napadem migreny. W przypadku pojawienia się objawów zwiastujących migrenę, należy wziąć przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i uspokajające.  

Można również zastosować niefarmokologiczne metody, np. wypić słodki napój (niski poziom cukru może spotęgować ból) lub odpocząć w dobrze wywietrzonym i odpowiednio zacienionym pomieszczeniu. Pomocne mogą być zimne okłady na czoło.

Polecamy: Ból psychogenny: gdy ciepi dusza, cierpi również ciało

Zespoły okresowe u dzieci poprzedzające rozwój migreny

Ten rodzaj migreny występuje u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym. Ma on charakter napadowy, a pomiędzy napadami nie obserwuje się żadnych objawów.

Do najczęstszych dolegliwości należących do zespołu okresowego u dzieci zalicza się napadowe zawroty głowy, migrenę brzuszną u dziecka, cykliczne wymioty, łagodny napadowy kręcz szyi. Co istotne, u większości dzieci, u których występują te dolegliwości w późniejszym wieku rozwinie się typowa migrena z napadami silnego bólu głowy.

Jak pomóc? W przypadku pojawienia się napadu migreny u dziecka, należy je położyć w cichym i zacienionym miejscu, by mogło odpocząć. Można też podać dziecku lek przeciwbólowy (np. paracetamol) lub leku z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen). U starszych dzieci można zastosować lek z grupy tryptanów, ale taką decyzję zawsze podejmuje lekarz. Ważne! Nie można takich leków podawać na własną rękę. Pomocny może być również zimny okład oraz delikatny masaż skroni.

Uzupełnieniem działań profilaktycznych w migrenie u dziecka mogą być również techniki psychologiczne, takie jak: trening relaksacyjny, biofeedback czy psychoterapia.

Migrena siatkówkowa - co ją może wywołać?

Migrena siatkówkowa, inaczej zwana migreną oczną, powoduje częściową lub całkowitą utratę widzenia w jednym oku. Upośledzenie widzenia trwa około godzinę i po tym czasie zwykle ustępuje. W przypadku migreny ocznej mogą pojawiać się również błyski i mroczki (te ostatnie mogą się powiększać przyczyniając się do chwilowej ślepoty.

Temu rodzajowi migreny zwykle towarzyszy tępy, pulsujący ból, który ma swe źródło za oczami, ale promieniuje na całą głowę. Pojawia się on mniej więcej w ciągu godziny od wystąpienia objawów ocznych.
Napad migreny siatkówkowej może mieć charakter cykliczny, ale może też być pojedynczym epizodem.

Uważa się, że ten rodzaj migreny może być prowokowany przez alergie pokarmowe, stres, zaburzenia hormonalne, gwałtowne zmiany ciśnienia, pominięcie posiłku, a także zbyt małą ilość snu.

Jak można pomóc? Przede wszystkim należy unikać czynników przyczyniających się do pojawienia się migreny. Dbanie o regularność posiłków, unikanie sytuacji stresujących, wysypianie się może znacznie ograniczyć częstotliwość wystąpienia migreny. Można również zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen), a także leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego. W przypadku migreny siatkówkowej lepiej nie stosować leków z grupy tryptanów, które często stosuje się w przypadku innych typów migreny.

Ważne! Nie należy leków przyjmować bez konsultacji z lekarzem. Objawy migreny mogą też świadczyć o innych chorobach. Lepiej to sprawdzić.

Zobacz także:  70 proc. domowych ciśnieniomierzy podaje nieprawidłowe wyniki

---------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk