Obserwuj w Google News

Migrena: nowa aplikacja RelaxaHead do walki z atakami bólu

2 min. czytania
07.06.2019 11:49
Zareaguj Reakcja

Lekarze i pacjenci od lat poszukują rozwiązania problemu migrenowego bólu głowy. Współczesna medycyna wciąż niewiele ma do zaoferowania. Z pomocą pospieszyli inżynierowie.

Migrena
fot. Shutterstock

Wydawać by się mogło, że migrena i technologia to nie najlepsze połączenie. Walka z atakami migreny przywodzi na myśl raczej ściskanie pnia drzewa, a nie ściskanie smartfona. Tymczasem okazuje się, że najnowsze rozwiązania cyfrowe można wykorzystać także do walki z migrenowym bólem głowy. Sprawdź, jak to działa.

Ćwiczenia na migrenę

Naukowcy z New York University School of Medicine zaprezentowali aplikację do walki z migreną. RelaxaHead prowadzi pacjentów przez etapy napinania i rozluźniania kolejnych partii mięśni. Ćwiczenia mają na celu złagodzenie stresu i dotlenienia spiętych obszarów organizmu.

Zespół badawczy sprawdził działanie aplikacji na 51 pacjentach ze zdiagnozowaną migreną. Uczestnicy zostali poproszeni o korzystanie z programu ćwiczeń przez 90 dni i prowadzenie dzienniczka terapii. Ochotnicy mieli średnio 13 dni bólu głowy w miesiącu, w zakresie od 4 do 31. Trzydzieści dziewięć procent pacjentów dodatkowo zgłaszało zaburzenia lękowe, a 30 procent miało depresję.

Zobacz takżeDomowe ćwiczenia na migrenowy ból głowy 

Osoby, które korzystały z aplikacji przynajmniej dwa razy w tygodniu, odnotowały spadek liczby dni migrenowych średnio o cztery dni w miesiącu. Poprawiły się też parametry dotyczące depresji. Wyniki opublikowano on-line w Nature Digital Medicine.

Depresja w migrenie

Działanie aplikacji RelaxaHead wykorzystuje technikę postępującego rozluźniania mięśni według Jacobsena (z ang. Progressive Muscle Relaxation, PMR). Zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu. Ze wcześniejszych badań wynika, że trening samodzielnego zarządzania bólem zwiększa poczucie kontroli nad chorobą, co przyczynia się do poprawy parametrów dotyczących zdrowia psychicznego.

To ważny aspekt, ponieważ, jak wynika z badań, lęk przed atakiem bólu to dodatkowy, bardzo poważny problem, z którym zmagają się migrenowcy. American Migraine Foundation alarmuje: co czwarta osoba ze zdiagnozowaną migreną boryka się również z depresją, a co druga – z zaburzeniami lękowymi.

Zobacz także: Lęk przed atakiem migreny. Chorzy cierpią podwójnie

O powadze problemu i nadziejach pokładanych w RelaxaHead świadczy lista fundatorów badania. Cegiełkę dołożyli Amerykańska Akademia Neurologii, American Brain Foundation, HHS i National Institutes of Health.

Źródło:  nature.com