Co na migrenę? Botoks - podpowiadają naukowcy
Toksyna botulinowa jest bezpiecznym i dobrze tolerowanym lekiem, który należy proponować pacjentom chorującym na migrenę – donoszą francuscy naukowcy. Sprawdź, na czym polega działanie terapeutyczne.

Wbrew temu co by się mogło wydawać, mówiąc o „poprawie samopoczucia” po zastosowaniu botoksu u pacjentów cierpiących na migrenę, naukowcy wcale nie mają na myśli subiektywnej poprawy humoru związanej z widokiem gładszego lica w lustrze. Chodzi o wymierny efekt terapeutyczny: zmniejszenie liczby ataków bólu oraz zauważalną poprawę kondycji zdrowia psychicznego po wyciszeniu objawów nerwicy i depresji.
Zmniejszenie liczby ataków migreny
Znana z właściwości wygładzających zmarszczki toksyna botulinowa w 2010 roku została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jako środek wspomagający leczenie przewlekłej migreny. Prof. Benoit Chaput z University Hospital Rangueil w Tuluzie wraz z zespołem postanowił przeprowadzić naukowe śledztwo na ten temat. I oficjalnie potwierdza: zastrzyki z toksyny botulinowej przyczyniają się do zmniejszenia liczby ataków bólu, poprawiając samopoczucie chorych.
W 17 przeanalizowanych badaniach wzięło udział ponad 3,5 tys. pacjentów, z których ponad 1500 cierpiało na chroniczną postać migreny. Ataki bólu pojawiały się co najmniej 15 razy w miesiącu przez ponad trzy miesiące, a objawy męczyły chorych przez co najmniej osiem dni w miesiącu. Pozostali pacjenci cierpieli na sporadycznie występujące migrenowe bóle głowy.
Trzy miesiące po ostrzykiwaniu toksyną botulinową wybranych punktów na głowie i karku pacjenci mieli średnio 1,6 mniej ataków migreny miesięcznie, w porównaniu do pacjentów leczonych placebo. Korzystny efekt zaobserwowano już w drugim miesiącu leczenia.
Poprawa jakości życia pacjentów z migreną
Co więcej, zebrane dane wykazały również znaczną poprawę jakości życia u pacjentów leczonych toksyną botulinową, co było związane ze zmniejszeniem objawów depresji i lęków.
Lęk przed atakiem migreny to drugi, po samym bólu, duży problem pacjentów cierpiących na przewlekłą postać migreny. Jak alarmuje American Migraine Foundation: z lękiem zmaga się co drugi pacjent, a co czwarty boryka się z depresją.
Zmniejszenie liczby ataków bólu redukuje lęk i objawy depresji
Aby utrzymać efekt terapeutyczny, zastrzyki powinny być powtarzane co trzy miesiące. Wyniki badań opublikowano w Plastic and Reconstructive Surgery.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
- Bólu głowy nie wolno lekceważyć. Jak rozpoznać objawy i rodzaje bólu?
- 6 typów migreny - na który z nich cierpisz?
- Lęk przed atakiem migreny – chorzy cierpią podwójnie
Źródło: sciencedaily.com
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka