Obserwuj w Google News

Co na migrenę? Botoks - podpowiadają naukowcy

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
04.01.2019 14:50
Zareaguj Reakcja

Toksyna botulinowa jest bezpiecznym i dobrze tolerowanym lekiem, który należy proponować pacjentom chorującym na migrenę – donoszą francuscy naukowcy. Sprawdź, na czym polega działanie terapeutyczne.

Zastrzyki z toksyny botulinowej polecane są osobom cierpiącym na migrenę
fot. Shutterstock

Wbrew temu co by się mogło wydawać, mówiąc o „poprawie samopoczucia” po zastosowaniu botoksu u pacjentów cierpiących na migrenę, naukowcy wcale nie mają na myśli subiektywnej poprawy humoru związanej z widokiem gładszego lica w lustrze. Chodzi o wymierny efekt terapeutyczny: zmniejszenie liczby ataków bólu oraz zauważalną poprawę kondycji zdrowia psychicznego po wyciszeniu objawów nerwicy i depresji.

Zmniejszenie liczby ataków migreny

Znana z właściwości wygładzających zmarszczki toksyna botulinowa w 2010 roku została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jako środek wspomagający leczenie przewlekłej migreny. Prof. Benoit Chaput z University Hospital Rangueil w Tuluzie wraz z zespołem postanowił przeprowadzić naukowe śledztwo na ten temat. I oficjalnie potwierdza: zastrzyki z toksyny botulinowej przyczyniają się do zmniejszenia liczby ataków bólu, poprawiając samopoczucie chorych.

W 17 przeanalizowanych badaniach wzięło udział ponad 3,5 tys. pacjentów, z których ponad 1500 cierpiało na chroniczną postać migreny. Ataki bólu pojawiały się co najmniej 15 razy w miesiącu przez ponad trzy miesiące, a objawy męczyły chorych przez co najmniej osiem dni w miesiącu. Pozostali pacjenci cierpieli na sporadycznie występujące migrenowe bóle głowy.

Trzy miesiące po ostrzykiwaniu toksyną botulinową wybranych punktów na głowie i karku pacjenci mieli średnio 1,6 mniej ataków migreny miesięcznie, w porównaniu do pacjentów leczonych placebo. Korzystny efekt zaobserwowano już w drugim miesiącu leczenia.

Warto wiedzieć

Pacjenci przyjmujący zastrzyki z toksyny botulinowej mają średnio 1,6 mniej ataków migreny miesięcznie, w porównaniu do pacjentów leczonych placebo.

Poprawa jakości życia pacjentów z migreną

Co więcej, zebrane dane wykazały również znaczną poprawę jakości życia u pacjentów leczonych toksyną botulinową, co było związane ze zmniejszeniem objawów depresji i lęków.

Lęk przed atakiem migreny to drugi, po samym bólu, duży problem pacjentów cierpiących na przewlekłą postać migreny. Jak alarmuje American Migraine Foundation: z lękiem zmaga się co drugi pacjent, a co czwarty boryka się z depresją.

Zmniejszenie liczby ataków bólu redukuje lęk i objawy depresji  - prof. Benoit Chaput z University Hospital Rangueil w Tuluzie

Aby utrzymać efekt terapeutyczny, zastrzyki powinny być powtarzane co trzy miesiące. Wyniki badań opublikowano w Plastic and Reconstructive Surgery.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: sciencedaily.com

--------------------------------

zdrowie.radiozet.pl/ka